Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2023
HÄNGE, 14K vitguld, navettslipad ametist, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, höjd 35 mm, vikt 4,7 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-TCr/VS, flexmodell, diameter 26 mm, vikt 7,0 g.
ARMBAND, 18K guld/platina, carréslipade safirer, gammal - och rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv, Dahlgren & Co, Malmö 1913, längd 18,5 cm, vikt 10 g.
ARMBAND, 18K guld/platina, gammal - och rosen- slipade diamanter ca 0,20 ctv, ca 1910-tal, längd 18,5 cm, 8,7 g.
RING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,10 ct, ca W(H)/VS2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 15,75 mm, vikt 3 g, nedsliten fattning.
CARMOSÉRING, 18K guld, 9 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca stl 15,75 mm, vikt 2 g, nedsliten fattning.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, åttkantig fasettslipad akvamarin ca 0,81 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/P, mått 10,0 x 8,0 mm, ankarlänk 45 cm, vikt 2,5 g, akvamarinen och några diamanter har ytskador.
RING, platina, carréslipade safirer ca 1,90 ctv, gammal - och äldre åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, Art Deco, stl 18 mm, vikt 4,2 g, storleksändrad, några stenar sitter snett, safirerna har lätt slitna fasettkanter, några diamanter har skador och nagg.
Visa varaSmycken Tennisarmband
TENNISARMBAND, 18K guld, 64 briljantslipade diamanter ca 4,40 ctv, ca TW/VVS, längd 18,5 cm, vikt 9,8 g, en diamant är skadad i överdelen.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 2,04 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18,7 cm, vikt 8,5 g, en säkerhetsåtta.
DIAMANT, briljantslipad 2,01 ct, River(E)/SI2, IGI laserinskription 467140743, mått 8,03 x 8,08 x 5,02 mm, diamanten har naturliga håligheter samt innesutningar som når ytan, IGI certifikat.
SYSKONRING, 14K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g, 1 diamant har en naturlig sprickbildning vid rondisten.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 8 odlade pärlor ca 8,4 mm, 4 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 34 mm, skruvmekanism, vikt 11,0 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 6 odlade pärlor ca 7,4 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca Ca/P, skruvmekanism, vikt 6,1 g, diamanterna med skador, limrester.
PÄRLCOLLIER, 3 rader, odlade pärlor ca 7,7 mm, lås i 14K vitguld, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 50-58 cm, knutet, vikt 116,8 g, 2 diamanter är skadade.