101 - 120 av 377
1...567...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2023

Klubbad för

HÄNGE, 14K vitguld, navettslipad ametist, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, höjd 35 mm, vikt 4,7 g.

3 600 kr

Utrop: 3 300 kr

ÖRRINGAR, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-TCr/VS, flexmodell, diameter 26 mm, vikt 7,0 g.

Utrop: 14 400 kr

SYRING, 18K guld, Stockholm 1823, stl 16 mm, vikt 1,5 g.

1 800 kr

Utrop: 1 200 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, carréslipade safirer, gammal - och rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv, Dahlgren & Co, Malmö 1913, längd 18,5 cm, vikt 10 g.

8 600 kr

Utrop: 7 900 kr

ARMBAND, 18K guld/platina, gammal - och rosen- slipade diamanter ca 0,20 ctv, ca 1910-tal, längd 18,5 cm, 8,7 g.

6 100 kr

Utrop: 6 900 kr

RING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,10 ct, ca W(H)/VS2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 15,75 mm, vikt 3 g, nedsliten fattning.

Utrop: 40 000 kr

BROSCH, 14K guld/silver, gammalslipade diamanter, antik, längd 26 mm, vikt 2,3 g.

1 600 kr

Utrop: 1 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, 9 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca stl 15,75 mm, vikt 2 g, nedsliten fattning.

4 600 kr

Utrop: 4 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, åttkantig fasettslipad akvamarin ca 0,81 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/P, mått 10,0 x 8,0 mm, ankarlänk 45 cm, vikt 2,5 g, akvamarinen och några diamanter har ytskador.

Utrop: 6 000 kr

RING, platina, carréslipade safirer ca 1,90 ctv, gammal - och äldre åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, Art Deco, stl 18 mm, vikt 4,2 g, storleksändrad, några stenar sitter snett, safirerna har lätt slitna fasettkanter, några diamanter har skador och nagg.

TENNISARMBAND, 18K guld, 64 briljantslipade diamanter ca 4,40 ctv, ca TW/VVS, längd 18,5 cm, vikt 9,8 g, en diamant är skadad i överdelen.

35 000 kr

Utrop: 39 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 2,04 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18,7 cm, vikt 8,5 g, en säkerhetsåtta.

17 000 kr

Utrop: 19 000 kr

DIAMANT, briljantslipad 2,01 ct, River(E)/SI2, IGI laserinskription 467140743, mått 8,03 x 8,08 x 5,02 mm, diamanten har naturliga håligheter samt innesutningar som når ytan, IGI certifikat.

100 000 kr

Utrop: 110 000 kr

Ädelstenar Topas

TOPAS, droppslipad, 256,98 ct, 50,1x33,3x24,1 mm.

Utrop: 28 000 kr

SYSKONRING, 14K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,9 g, 1 diamant har en naturlig sprickbildning vid rondisten.

Utrop: 5 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, räfflad yta, höjd 25 mm, clips, vikt 23,3 g.

Utrop: 13 600 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 8 odlade pärlor ca 8,4 mm, 4 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 34 mm, skruvmekanism, vikt 11,0 g.

Utrop: 2 800 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 6 odlade pärlor ca 7,4 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca Ca/P, skruvmekanism, vikt 6,1 g, diamanterna med skador, limrester.

Utrop: 2 200 kr

PÄRLCOLLIER, 3 rader, odlade pärlor ca 7,7 mm, lås i 14K vitguld, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 50-58 cm, knutet, vikt 116,8 g, 2 diamanter är skadade.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, 10 bestrålade gula diamanter ca 0,30 ctv, 34 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,4 g, ett fåtal diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 10 600 kr