Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2023
RING, 18K guld, 9 droppslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 58 briljantslipade diamanter ca 1,47 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 9,5 g.
JACKETRING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,10 ct, ca Light Yellow/VS2, 62 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv samt 28 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 13,4 g, gravyr, mittstenen med natural på rondisten, enstaka diamanter med skador.
RING, 18K roséguld, rosa safirer, prinsesslipade diamanter 0,78 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS, Kaplans Safir, Stockholm 2003, stl 17 mm, vikt 8,7 g.
ALLIANSRING, platina, navettslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17 mm, vikt 5,0 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g, rubin med nagg och slitna fasettkanter.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir, 24 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv ca W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 6,2 g.
ARMBAND, 18K guld, längd 21 cm, Zoppi Arturo & Figli, Venedig, 50/60-tal, vikt 45,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,71 ctv, ca Cr-Ca/VS, stift, vikt 1,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, antika, Sverige 1883, krokar, höjd 33 mm, vikt 4,1 g, otydlig tillverkarstämpel.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, något barocka, ca 8,5 mm, lås i 18K vitguld med cabochonslipad grön turmalin, Göteborg 1966, längd 46,5 cm, vikt 47,1 g, flera pärlor med slitage.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,5-6,75 mm, lås i form av två händer, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, längd 43 cm, vikt 33,1 g, säkerhetskedja i 18K guld.
BROSCH, rosett, silver, 49 antik - gammalslipade diamanter, förgylld baksida 14K guld, nål i 18K guld, antik, mått 32x41 mm, vikt 7,5 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 3,9 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 8,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W-TCa/VS, motivets mått ca 9,0 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,8 g, 2 diamanter med inverterade naturaler vid rondisten.
RING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,51 ct, ca LY/P, 56 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,5 g.