Avslutad | Klassiska – Lördag 21 oktober 2023
RING, 18K vitguld, prinsesslipade och briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,6 g, diamanter med skador.
RING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 15,75 mm, vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,52 ctv enligt gravyr, ca W-Cr/SI, stl 16 mm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW/VS, vikt 2,1 g, skruvstift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, en diamant med skada.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, diamanter med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/SI2, IGI Diamond Report 201633650, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 17+ mm, vikt 2,7 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS-SI, stl 17 mm, vikt 4,8 g.
BESTICKSERVIS, silver, 43 delar, modell Rosenholm, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 7 kaffeskedar, GAB, Eskilstuna 1980-tal, totalvikt 1712,4 g, askar.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,30 ct, Crystal(J)/P1, GIA 1176068352, briljantslipade diamanter ca 0,54 ct totalt, ca TW-W/SI-P1, stl 15,5 mm, vikt 3,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 2,3 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, 10 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 15,25 mm, Rune Pettersson 1955, vikt 5,4 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, syntetisk safir, 19 gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv ca W-Ca/P, G Fröberg 1946, skadade stenar, stl 17,5+ mm, vikt 6,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld / platina / silver, 2 syntetiska safirer, 26 gammalslipade diamanter ca 3,30 ctv ca W-CA/SI-P, vikt 6,5 g, nagg, krok.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,70- 9,40 mm, off round, kullås 13,5 mm i 14K matterat vitguld, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, längd 90 cm,
KANNA, silver, med lock, handtag i trä, på 3 tassar, maskaronner, pip i form av gåshuvud, Frankrike 1800-talets första hälft, otydbar mästarstämpel, höjd 21 cm, vikt 459,1 g, monogram, knoppen något lös.
RING, 18K vitguld, baguette- prinsess och briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 8,6 g, enstaka sidostenar har nagg och små skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,78 ct, ca TW(F)/VVS, stark fluorescens, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g, diamanten med en repa på en stjärnfasett.