Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 oktober 2023
RING, 12K guld/silver, färgstenar, stl 17,75 mm, vikt 5,7 g, storleksändrad, några stenar med nagg.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K vitguld, odlad tahitipärla ca 10,4 mm, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 4,9 g, ögla i sterlingsilver.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, 8,9 g, en diamant med skada.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, briljantslipade diamanter ca 0,14 ct, ca Ca/SI, stift, vikt 0,7 g, ena diamanten med inneslutning som når ytan.
COLLIER, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant 0,14 ct, ca W/SI, längd 42 cm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,060 ctv, ca TW-TCa/P, stl 17 mm, vikt 3,2 g, några diamanter med nagg.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/P, höjd 0,9 cm, vikt 0,4 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 14K guld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI, nagg i rondist, höjd 1 cm, vikt 0,4 g.
RING, 18K guld, färgstenar, 20 åttkantslipade diamanter 0,10 ctv, stl 17 mm, Iduna, vikt 5,9 g.
RING, 18K vitguld, blå topas, åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,5 mm vikt 2,5 g.
KLACKRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW(G)/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,0 g, en av de mindre diamanterna har nagg vid kuletten, spricka i ringskenan, lagningar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,36 ct, ca W-TCr(H-I)/SI, stl 18,75 mm, vikt 2,8 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,42 ct, ca W(H)/SI, Göteborg 1979, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g, slitna klor.
RING, 18K vitguld, onyx, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 15,75+ mm, vikt 6,0 g.
RING, 18K guld, triangulärt slipad blå safir, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca TW-W/SI, Ellen Curtis, Stockholm 2000, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, rubiner ca 1,40 ctv, stl 16 mm, vikt 2,5 g, enstaka rubiner med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briolettslipade månstenar 4,76 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, höjd 23 mm, vikt 4,1 g, stift.