Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 oktober 2023
HELALLIANS, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter 0,32 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, några diamanter med skador och nagg. Gravyr.
RING, 14K guld, 27 diamanter ca 1,00 ctv, äldre slipningar, skadade stenar, stl 15 mm, vikt 13,4 g, saknar stämplar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, diamanter, mått 11 mm, vikt 3,8 g, briljanter och åttkantslipade diamanter.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 4,5 mm, lås och delar i 18K guld, cabochonslipad rubin, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, längd 40 cm, vikt 13,4 g, ej knutet.
ENSTENRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,23 ct, ca W/VS, H Strömdahl, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 3,5-7 mm, längd 53 cm, vikt 14,1 g, knutet.
SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca W/P, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, mabépärla ca 12 mm, 4 små svarta stenar, stl 16 mm, vikt 3,8 g, sprickbildning i pärlan.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, droppslipade blå topaser, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, vikt 2,7 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,30 ct, Crystal/VS, längd 46,5 cm, vikt 2,6, Rodiering släppt på vissa områden på kedjan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,43 ct enligt gravyr, Top Crystal / VS, stl 16,75+ mm, vikt 2,4g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantsliapad diamant ca 0,20 ct ca W/SI, stl 17+ mm, vikt 2,6 g.
BROSCH, 14K guld, spindel, jade (troligen jadeit men kan möjligen vara nefrit, sannolikt färgbehandlad), odlad pärla ca 7,4 mm, troligen syntetiska rubiner, mått ca 4x3,5 cm, vikt 10,7 g, en av rubinerna med mindre skada.