Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 oktober 2023
COLLIER, odlade färgade sötvattenspärlor, flera nyanser av grått och brunt, olika storlek och form, längd 185 cm.
COLLIER, trumlad kvarts i olika färger, odlade färgade sötvattenspärlor, lås i vitmetall, längd 46 cm.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 6 mm, detaljer i gul och vitmetall, trädd på vajer, längd 46 cm.
COLLIER, lapis lazuli, sliten ljusblå sten, lås och detaljer i vitmetall, längd 43 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 8,5 mm, stift, vikt 1,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, odlade barocka sötvattenspärlor ca 23 x 15 mm, krokar, vikt 12,2 g.
EFVA ATTLING, armband, sterlingsilver, Pencez de moy, längd 17 / 19 cm, vikt 3,5 g.
RING, 18K guld, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS-SI, stl 18,75 mm, Schalins, vikt 8,3 g.
COLLIER, odlade färgade sötvattenspärlor, blå och gröna i olika storlek och form, färgad kvarts, längd 200 cm.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, troligen opaldubblett, höjd 20 mm, längd 49 cm, vikt 5,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,39 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, 42 åttkantslipade diamanter ca 0,84 ctv, River-TCr/SI-P, Guldsmederna Schutz Lindahl, Uppsala 1980, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g, flera diamanter har skador och nagg.
COLLIER, sterlingsilver, lin, korallkulor, längd 45 cm, vikt 75,6 g.