Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 oktober 2023
ARMBAND, 18K roséguld, 16 briljantslipade svarta diamanter ca 0,16 ctv, längd 18 cm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,24 ctv ca W/VS, vikt 1,6 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 40 cm, vikt 2,0 g.
MIKIMOTO odlad pärla 6,4 mm, sterlingsilver, längd 40,5 cm, vikt 2,8 g, smyckespåse medföljer.
RING, 14K roséguld/vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-TCr/P*, storlek 19,25 mm, vikt 6,3 g, slitage, några diamanter med skador.
Smycken Enstaka örhänge
ETT ENSTENSÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamantca 0,30 ct, ca TCa/SI1, vikt 0,5 g, stift.
Smycken Enstaka örhänge
ETT ENSTENSÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,16 ct, ca Cr/VVS, snurrebuss i förgyllt silver, vikt 0,6 g.
Smycken Enstaka örhänge
ETT ÖRHÄNGE, 18K vitguld, antikslipad diamant ca 0,75 ct, ca Cr(J)/P1, gammalslipad diamant ca 0,06 ct,höjd 16 mm, vikt 1,3 g, stift
HÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca TW/P3, dimmig, längd 41 cm, vikt 1,8 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, olika färg och form, snäckskal, silverfärgade detaljer, längd 152 cm.
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, sterlingsilver, odlade färgade sötvattenspärlor, olika färger, längd 44 cm, vikt 6,7 g.
PÄRLCOLLIER, 8-rader, odlade färgade sötvattenspärlor ca 5-6 mm, olika färg och form, lås i gulmetall, längd 53 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade färgade sötvattenspärlor ca 8 mm, rosa och grå, barocka, knutet, längd 124 cm.