Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 oktober 2023
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 14 odlade sötvattenspärlor, stift, mått ca 16,0 x 18,0 mm, vikt 7,3 g.
COLLIER, silver, ovalslipade blå safirer ca 20,00 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, längd ca 44 cm, vikt 21,5 g, etui, vissa stenar har nagg, svaga fattningar hos en del av diamanterna.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/SI, stl 18,25 mm, vikt 3,1 g.
PÄRLCOLLIER, lås i sterlingsilver, odlade pärlor, lapis lazuli, längd 42 cm, vikt 20,1g, pärlor ca 6,2 mm, 3 extra sötvattenspärlor medföljer.
BROSCH, sköldpadda, silver, kalcedon, markasiter, mått ca 4,5 cm x 2,5 cm, vikt 8,4 g
RING, 14K vitguld, 3 ametister ca 2,10 ctv, 22 åttkantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca Cr/P, stl 17 mm, vikt 2,5 g
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, blå safir ca 0,35 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-W/P, höjd 12 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 1,9 g.
RING, 18K guld, safir, 44 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16,5 mm, Sovjetunionen, vikt 3,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,24 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17+ mm, vikt 1,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,15 ct, TW/VS, stl 16 mm, vikt 2,5 g, storleksändrad.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, troligen syntetisk rubin, diameter 19 mm, vikt 11,4 g.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, bergslagsten, ca 21x18 mm, Victor Janson Guldvaru AB, Lindesberg, 1966, vikt 18,4 g.
Smycken Slipshållare
SLIPSHÅLLARE OCH MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, orm, Kalevala Koru, total vikt 22,5 g, ask.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenpärlor, doserat, lås i 18K guld, Alton, Falköping 1967, längd 44 cm, knutet, vikt 22,1 g.
Smycken Slipshållare
SLIPSHÅLLARE, 14K guld/vitugld, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW/VS, vikt 7,2 g.