Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 11,5 mm, ovalslipade topaser ca 4,48 ct, ovalslipad rosenkvarts 6,78 ctv, 6 briljantslipade diamanter 0,03 ctv, Mandelstam, höjd 26 mm, vikt 9,9 g, stift, originalask.
RING, 18K guld, ovalslipad bergkristall 6,60 ct, droppslipade turmaliner 1,18 ctv, 6 briljantslipade diamanter, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 6,3 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, fastterad droppslipad bergkristall, rubiner ca 0,70 ctv, 16 åttkantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 34 mm, vikt 10,6 g, originaletui.
RING, platina/18K guld, ovalslipad diamant 2,05 ct, Fancy Intense Yellow/VVS1, GIA Coloured Diamand Grading Report 2173360252, trapetslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW(G)/VS1, stl 15,25 mm, vikt 3,6 g.
H. STERN, ring, 18K guld, topas, peridot, citrin, granat, ametist, briljantslipad diamant ca 0,02 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g, ringen är inte stämplad, kopia på intyg.
RING, 18K guld, navett- och briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr/VS, London 1997, stl 17 mm, vikt 5,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 13 mm, vikt 5,1 g, huggies.
RING, 18K guld, odlad golden southsea pärla ca 10,2 mm, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade safirer, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCa/VS-P, höjd 18 mm, vikt 5,2 g, vikt 5,3 g, krokar med stopp, några diamanter med nagg.
RING, 14K guld, ovalslipad safir, 2 antikslipade diamanter, Ryssland, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g, safir och diamanter med nagg.
HÄNGE, Jugend, 14 guld, peridoter, rubiner, höjd 70 mm, vikt 7,8 g, en sten är utbytt till en ljusblå sten, en sten saknas.
RING, 18K guld, cabochonslipad ametist ca 15,0 ct, Guldsmed K H Augustsson, Stockholm 1974, stl 15,25 mm, 11,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant enl. gravyr 0,51 ct ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,7 g, inga stämplar.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 120 briljantslipade diamanter 5,02 ctv enligt gravyr, ca TCr-TCa/SI, längd 42 cm, vikt 20,0 g.
ARMRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,56 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, innermått 6,1 x 5,1 cm, öppningsbar, vikt 13,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, diameter 18 mm, kedja 43 cm, vikt 4,5 g, några diamanter med nagg.
HÄNGE, 18K guld, lejon, briljantslipad diamant ca 0,005 ct, höjd 15 mm, vikt 3,8 g, etui från Atelier Ajour, ytterkartong.