141 - 160 av 593
1...789...30 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 11,5 mm, ovalslipade topaser ca 4,48 ct, ovalslipad rosenkvarts 6,78 ctv, 6 briljantslipade diamanter 0,03 ctv, Mandelstam, höjd 26 mm, vikt 9,9 g, stift, originalask.

Utrop: 5 900 kr

RING, 18K guld, ovalslipad bergkristall 6,60 ct, droppslipade turmaliner 1,18 ctv, 6 briljantslipade diamanter, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 6,3 g, originaletui.

Utrop: 8 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, fastterad droppslipad bergkristall, rubiner ca 0,70 ctv, 16 åttkantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 34 mm, vikt 10,6 g, originaletui.

Utrop: 7 700 kr

RING, platina/18K guld, ovalslipad diamant 2,05 ct, Fancy Intense Yellow/VVS1, GIA Coloured Diamand Grading Report 2173360252, trapetslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW(G)/VS1, stl 15,25 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 175 000 kr

H. STERN, ring, 18K guld, topas, peridot, citrin, granat, ametist, briljantslipad diamant ca 0,02 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g, ringen är inte stämplad, kopia på intyg.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K guld, navett- och briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr/VS, London 1997, stl 17 mm, vikt 5,5 g.

7 000 kr

Utrop: 7 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 13 mm, vikt 5,1 g, huggies.

7 000 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, odlad golden southsea pärla ca 10,2 mm, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 4 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 9 000 kr

CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade safirer, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCa/VS-P, höjd 18 mm, vikt 5,2 g, vikt 5,3 g, krokar med stopp, några diamanter med nagg.

Utrop: 4 000 kr

RING, 14K guld, ovalslipad safir, 2 antikslipade diamanter, Ryssland, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g, safir och diamanter med nagg.

Utrop: 3 400 kr

KAY BOJESEN, collier, Jugend, silver, rött glas längd 51 cm, vikt 15,1 g.

3 200 kr

Utrop: 2 000 kr

HÄNGE, Jugend, 14 guld, peridoter, rubiner, höjd 70 mm, vikt 7,8 g, en sten är utbytt till en ljusblå sten, en sten saknas.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad ametist ca 15,0 ct, Guldsmed K H Augustsson, Stockholm 1974, stl 15,25 mm, 11,4 g.

4 600 kr

Utrop: 5 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant enl. gravyr 0,51 ct ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,7 g, inga stämplar.

Utrop: 11 400 kr

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 120 briljantslipade diamanter 5,02 ctv enligt gravyr, ca TCr-TCa/SI, längd 42 cm, vikt 20,0 g.

Utrop: 40 000 kr

ARMRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,56 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, innermått 6,1 x 5,1 cm, öppningsbar, vikt 13,7 g.

12 000 kr

Utrop: 13 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, diameter 18 mm, kedja 43 cm, vikt 4,5 g, några diamanter med nagg.

9 900 kr

Utrop: 11 000 kr

HÄNGE, 18K guld, lejon, briljantslipad diamant ca 0,005 ct, höjd 15 mm, vikt 3,8 g, etui från Atelier Ajour, ytterkartong.

3 600 kr

Utrop: 2 500 kr

HÄNGE, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,20 ct, TW/VS, mått 18 mm x 13 mm,1,9 g.

Utrop: 2 800 kr