Avslutad | Julklapps – Lördag 9 december 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 månstenar, 40 briljanter ca 0,13 ctv, stängbara krokar, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, morganit ca 0,69 ct, 12 briljanter ca 0,21 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI stl 16 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, ametist, 20 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K guld, 43 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 50 briljanter ca 0,52 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift/clips, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 1,65 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift/clips, vikt 4,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, morganit, 4 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, längd 1,5 cm, vikt 0,6 g.
RING, 18K guld, citrin, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stift, vikt 1,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, blå safirer ca 0,32 ctv, 15 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, 2x1,5 cm, vikt 1,2 g.
RING, 18K guld, ametist, blå topas, granat, citrin, rosenkvarts, peridot, briljanter ca 0,26 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,1 g.
COLLIER, 18K vitguld, akvamariner ca 1,10 ctv, briljanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 45 cm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor, svart / vit ca 8,5 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, vikt 5,8 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljanter ca 0,28 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, ca 15 mm i ytterdiameter, huggies, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld/silver, rosenslipad diamant ca 7,4x5,4 mm, 2 rosenslipade diamanter ca 4,7x4,4 mm, 27 rosenslipade diamanter, antik, stl 18,25 mm, vikt 5,3 g, tennlödningar, en liten diamant saknas, några diamanter har nagg.
BROSCH, ridspö och hjälm, 18K guld, syntetiska blå spineller, mått 30x20 mm, vikt 3,9 g, två spineller har skador.
BROSCH, fluga, 18K guld/vitguld, odlad pärla ca 6,9 mm, syntetiska rubiner, åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, mått 25x20 mm, vikt 4,2 g, två diamanter har skador.