Avslutad | Klockor – Lördag 30 september 2023
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m), Chronometer, Ref nr. 16610 T, Serie nr. F849248, Cal 3135, Verk nr. 3 0561717, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, defekt (akut servicebehov), skadad klickring till dykring, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93250-CL3, cert, april 2005, box, ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster, Broad Arrow, Chronometer, "Tachymètre Base 1000", Cal 3303, Serie nr. 78045626, PIC nr. 3551.50.00, Ref nr. ST 378.0022, Boett nr. 178.0022, kronograf (defekt), herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1620/887, ca 2005, träbox.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Chronolink, Worldtimer UTC, "Racing", Cal SS G2 (ETA 7001), Serie nr. 2209, Ref nr. WT 6202, herrur, 40 mm, stål/titan, analog/manuell, digital/quartz, safirglas, liten sekundvisare, läderband, 2005, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Air-King (T-Swiss-T), Precision, Ref nr. 5500, Serie nr. 5113900, Cal 1520, Boett nr. 1002, herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-VB/557 ca 1977.
Klockor Hublot
LONGINES, herrur, 35 mm, Cal 280, Serie nr. 11535347, Boett nr. 7074 2 / 91, 14K guld, manuell, plexiglas, gravyr, läderband, ca 1960.
Klockor Nivada
NIVADA, Alerta, "U.R", Boett nr. 1650728, herrur, 33 mm, doublé (skadad, 20 micron), manuell, plexiglas, alarm, ca 1955, metallänk ej oirginal.
OMEGA, Constellation, Quadra, Cal 1376, Serie nr. 59225020, PIC nr. 1835.46.51, Ref nr. ST 895.1230, Boett nr. 895.1230, damur, 19,5 mm, stål, quartz, safirglas, diamanter på urtavla (4 st. 8/8), briljantkrans (38 st. TW/VVS, ca 0,23 ctv), integrerat läderband, originalspänne i stål, ca 2003.
OMEGA, herrur, 31 mm, Cal 26.5 T3, Serie nr. 9311358, Boett nr. 9832404, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, defekt (akut servicebehov), läderband, ca 1942.
OMEGA, Constellation, Cal 1455, Serie nr. serienummer i tusch ej bevarat, Ref nr. BA 595.1080.1, Boett nr. 8951080.1/7951080.1/5951080.1, damur, 22,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, gravyr, integrerat läderband (saknar en skruv, se bild), ca 1990.
FICKUR, Gurzelen, Chronoscope, 53 mm, Boett nr. 355405 / 50099, vitmetall, ankargång, minut och timräknare, defekt (servicebehov), skadad boett, ca 1900.
J. GLADMAN, Stockholm, fickur, 53 mm, Serie nr. 196, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), boett tillverkad av Peter Strömqvist (17xx-1781), bucklor, ca 1770.
OMEGA, damur, 20 mm, Cal 625, Serie nr. 39535230, Boett nr. 711 5578 / 511 8353, 9K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, längd 171-180 mm, totalvikt 35,5 gram, ca 1976, box.
CARL E. ORBIN, Stockholm (1745-1799), fickur, 47,5 mm, Serie nr. 526, 18K guld, spindelgång, nyckeldragare, renoverad urtavla, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), bucklor, ca 1790.
Klockor Hamilton
HAMILTON, Jazzmaster Square Lady, Boett nr. H322510, damur, 29 x 28 (37) mm, stål, quartz, safirglas (nagg), läderband, ca 2015.
ZENITH, XL-Tronic, Cal 51.0, Boett nr. 01.0030.510, herrur, 40 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, ca 1975, metallänk ej original.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Bvlgari, Cal 732-83, Serie nr. F53766, Boett nr. BB 30 SLD, damur, 30 mm, stål, quartz, safirglas, datum, defekt (går ej, akut servicebehov), läderband, ca 1995.
Klockor Eterna
ETERNA, damur, 26 mm, Boett nr. 2603.22, doublé (10 micron), quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, ca 1990.
LONGINES, damur, 23,5 mm, Boett nr. 21459331, doublé (10 micron), quartz, mineralglas, läderband, originalspänne i doublé, ca 1990.