Avslutad | Klockor – Lördag 30 september 2023
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 18038, Serie nr. R453796, Cal 3055, Verk nr. 1982565, Boett nr. 18000, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), dag, datum, diamanturtavla (8 st. diamanter + 2 st. baguetter), utbytt urtavla (senare), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8385-I/55, servad september 2023, totalvikt 136,8 gram, ca 1987.
OMEGA, Speedmaster, Professional, "Tachymètre", s.k. "Moon Watch", Cal 1861, Verk nr. 78798254, Serie nr. 78798254, PIC nr. 311.30.42.30.01.005, Boett nr. STZ005923, kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. STZ004194, cert, juli 2019, box, ytterkartong (skadad).
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft = 300 m), s.k. "Hulk", Chronometer, Ref nr. 116610LV, Serie nr. 252AV802, Cal 3135, Verk nr. 6N1461T0, Boett nr. 2360, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, grön keramisk ring (Cerachrom), bucklor (se bilder), Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 97200-D1R/A0W, ca 2018, box.
Klockor Tudor
TUDOR, Geneve, Black Bay 58 Bronze, (200m:660ft), Chronometer, "Boutique Edition", Cal MT5400, Verk nr. T36K191507, Serie nr. 69F6411, Ref nr. 79012M, Boett nr. 8520, herrur, 39 mm, brons, automatisk, safirglas, originallänk, vikås, Ref nr. 72542-ZE08/698, NATO-band, cert, januari 2022, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date (T Swiss T), Chronometer, "No Lume Dial", Ref nr. 1803, Serie nr. 1381399, Cal 1556, Verk nr. DD38208, Boett nr. 1803, herrur, 36 mm, 18K vitguld, automatisk, plexiglas, dag, datum, läderband, ca 1967.
TISSOT, Seastar (T Swiss Made T), s.k. "Tropical Dial", "Tachymètre", Cal Lemania 1277, Serie nr. 2195545, Boett nr. 40508-4X, kronograf, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, renoverade visare, skadad urtavla, läderband, ca 1969.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 1603, Serie nr. 1218379, Cal 1560, Verk nr. D87701, Boett nr. 1601 (II.63), herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, utbytt urtavla (Luminova), Jubileelänk (utbytt, ca 1981), viklås, Ref nr. 62510H-F/555, tillverkad tredje kvartalet 1963.
BREITLING, Navitimer, Montbrillant, Cal 30 (2892A2), Serie nr. 2078, Ref nr. A30030.2, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk, mineralglas, vridbar räknesticka, servicebehov, Navitimerlänk, viklås, Ref nr. I 97/420A, ca 1997, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16220, Serie nr. P831896, Cal 3135, Verk nr. 3 9403099, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78360-DE5/558 B, cert, augusti 2003, box, ytterkartong,
CARTIER, Tank Francaise, Cal 120 (ETA 2000-1), Ref nr. W51002Q3, Boett nr. 2302/847947CD, herrur, 28 x 24 (32) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. CCGI, cert, mars 2002.
IWC, Schaffhausen, Pilot Classic, Cal 79320, Serie nr. 3323715, Ref nr. IW3717-01, Boett nr. 3566307 / 3717, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, läderband, viklås, ca 2010.
BREITLING, Chronoliner, Chronometre, Cal 24 (ETA 7754), Verk nr. 2820081, Serie nr. 2820081, Ref nr. Y2431012/BE10, Boett nr. 2515B4, kronograf, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, svart keramisk ring, Navitimerlänk, viklås, Ref nr. W2215/443A, cert, november 2015, box, ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, Master, Cal 839, Serie nr. 2562569, Boett nr. 145.1.79 / 0042, herrur, 34 mm, 18K guld, manuell, safirglas, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1990.
Klockor Revue Thommen
REVUE THOMMEN, Cricket, Cal MSR 79, Serie nr. 60, Boett nr. 7930.001, herrur, 35 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, alarm, läderband, originalspänne i doublé, ca 1990. Limiterad men ej numrerad.
CARTIER, Roadster, s.k. "Vegas Dial", Cal 3110 (ETA 2892A2), Ref nr. W62002V3, Boett nr. 896460CD/2510, herrur, 37 x 35 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. CCHC/CCHD, läderband, viklås, cert, november 2002, box.
ROLEX, Oyster Perpetual (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 67193, Serie nr. L470315, Cal 2130, Verk nr. 1421830, Boett nr. 67000, damur, 25 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), Jubileelänk (se bilder), viklås (2006), Ref nr. 78240-S-OP4/491 B, ca 1988.
OMEGA, Speedmaster, Reduced, "Tachymetre", Cal 1141 (ETA 2890A2), Serie nr. 55194691, Ref nr. ST 375.0032, Boett nr. 175.0032.1/175.0033.1, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, utbytt urtavla/visare, originallänk, viklås, Ref nr. 1469/811, ca 1996.
Klockor Heuer
HEUER, Camaro 45, Cal Valjoux 92, Serie nr. 99077, Ref nr. 9220 S, kronograf, herrur, 37 x 37 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla/visare, skadad kronograknapp, boetten signerad "Heuer-Leonidas S.A", läderband, ca 1968.
Klockor Oris
ORIS, Tonneau, Cal AS 1930, Ref. nr. 419.7479.60.61, Boett nr. 7479-60, herrur, 33 x 33 (41,5) mm, 18K guld, manuell, safirglas, alarm, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 1996, box. Limiterad och numrerad. (Nr. 094/250).