81 - 100 av 248
1...456...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 7 oktober 2023

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, Light Yellow(O-P)/SI1, EX/EX/EX, medium fluorescens, GIA Diamond Grading Report 5222464211, laserinskription på rondisten, stl 17,75 mm, vikt 4,3 g, diamanten har natural samt inverterad natural på rondisten.

Utrop: 17 000 kr

STIGBERT, collier, Ruta, sterlingsilver, Sigurd Persson, längd 41,5 cm, vikt 65,5 g.

2 300 kr

Utrop: 2 000 kr

STIGBERT, armband, Ruta, sterlingsilver, Sigurd Persson, Stockholm 1955, längd 20 cm, vikt 33,4 g.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

STIGBERT, örhängen, Ruta, sterlingsilver, Sigurd Persson, höjd 13 mm, vikt 7,2 g, stift.

500 kr

Utrop: 450 kr

STIGBERT, örhängen, Ruta, sterlingsilver, Sigurd Persson, höjd 14,5 mm, vikt 7,7 g, skruvmekanism.

400 kr

Utrop: 450 kr

SARPANEVA, colllier, Kelo brons ametist, 1960-70-tal, längd 67 cm.

375 kr

Utrop: 350 kr

SARPANEVA, armband, brons, ametister, ca 1960-70-tal, längd 18,5 cm, vikt 65 g.

600 kr

Utrop: 350 kr

TOFTEGAARD, armband, sterlingsilver/14K guld, längd 18 cm, vikt 38,9.

4 100 kr

Utrop: 3 800 kr

VICTOR JANSON, armring, silver, bergkristall, Lindesberg 1969, 59x58 mm, vikt 22,2 g. (d)

850 kr

Utrop: 600 kr

STIGBERT, armring, 18K guld, bergkristall, mått 62x51 mm, vikt Stockholm 1960, gravyr.

Utrop: 5 000 kr

ENGELBERT, ring, 18K guld, bergkristall, Stigbert, Stockholm1945, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g, mittstenen med nagg och slitage.

Utrop: 2 300 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca TW(G)/VVS, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Ca/VS-P, hängets höjd, längd 45 cm, vikt 11,3 g.

Utrop: 25 000 kr

RING, 18K vitguld, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g.

Utrop: 5 500 kr

CARTIER, örhängen, 18K guld/ vitguld, ref 309777, höjd 1,5 cm, vikt 7,1 g, stift.

10 200 kr

Utrop: 6 300 kr

COLLIER, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca TW/VS, ormlänk, längd 42-46 cm, vikt 6,3 g.

Utrop: 4 900 kr

Utrop: 18 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr(J)/VS2-SI1, 42 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-Cr/SI-P, diameter 10,7 mm, vikt 4,3 g, stift, mittstenarna med nagg på kuletterna.

Utrop: 16 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv ca TW-TCr/VS-SI, stl 16+ mm, vikt 2,1 g.

Utrop: 4 600 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv ca TW-TCr/VS-SI, stl 16+ mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 4 600 kr

LAPPONIA, örhängen, 18K guld, Finland 1977, höjd 19 mm, vikt 3,6 g, stift.

3 600 kr

Utrop: 2 800 kr