Avslutad | Moderna – Lördag 7 oktober 2023
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, Light Yellow(O-P)/SI1, EX/EX/EX, medium fluorescens, GIA Diamond Grading Report 5222464211, laserinskription på rondisten, stl 17,75 mm, vikt 4,3 g, diamanten har natural samt inverterad natural på rondisten.
STIGBERT, collier, Ruta, sterlingsilver, Sigurd Persson, längd 41,5 cm, vikt 65,5 g.
STIGBERT, armband, Ruta, sterlingsilver, Sigurd Persson, Stockholm 1955, längd 20 cm, vikt 33,4 g.
STIGBERT, örhängen, Ruta, sterlingsilver, Sigurd Persson, höjd 13 mm, vikt 7,2 g, stift.
STIGBERT, örhängen, Ruta, sterlingsilver, Sigurd Persson, höjd 14,5 mm, vikt 7,7 g, skruvmekanism.
VICTOR JANSON, armring, silver, bergkristall, Lindesberg 1969, 59x58 mm, vikt 22,2 g. (d)
STIGBERT, armring, 18K guld, bergkristall, mått 62x51 mm, vikt Stockholm 1960, gravyr.
ENGELBERT, ring, 18K guld, bergkristall, Stigbert, Stockholm1945, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g, mittstenen med nagg och slitage.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca TW(G)/VVS, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Ca/VS-P, hängets höjd, längd 45 cm, vikt 11,3 g.
RING, 18K vitguld, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,6 g.
COLLIER, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca TW/VS, ormlänk, längd 42-46 cm, vikt 6,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr(I)/VS2-SI1, 42 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-Cr/SI-P, diameter 10,7 mm, vikt 4,3 g, stift, mittstenarna med nagg på kuletterna.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr(J)/VS2-SI1, 42 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-Cr/SI-P, diameter 10,7 mm, vikt 4,3 g, stift, mittstenarna med nagg på kuletterna.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv ca TW-TCr/VS-SI, stl 16+ mm, vikt 2,1 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv ca TW-TCr/VS-SI, stl 16+ mm, vikt 2,2 g.