Avslutad | Klassiska – Lördag 23 september 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 40 mm, vikt 3,8 g, krokar med stopp, några diamanter med nagg och skador.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, Sven-Uno Nyströms G-Verkstad, Sundbyberg 1959, stl 17,75 mm, vikt 9,1 g, smaragd med slitage och nagg.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, C.G. Hallberg, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g, några diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCa/SI, Schalin, stl 17+ mm, vikt 6,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW(G)/VS, Schalins, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 7,77 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 2,16 ct ca Cr-TCa/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 8,7 g, rubinen har en inneslutning som når ytan samt sitter aningen löst i sin fattning, 3 diamanter har mindre nagg vid kuletterna.
RING, 18K vitguld, obehandlad rubin ca 0,54 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,1 g, flera diamanter har nagg.
TENNISARMBAND, 14K guld, 46 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/P, längd 18 cm, vikt 12,8 g, enstaka diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovala fasettslipade akvamariner ca 1,21 ctv, 58 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-Cr/P, stift, längd 24,0 mm, vikt 3,7 g.
Silver Vas
C.F. CARLMAN, vas, silver, design Hélene Gärdefeldt, Stockholm 1955, höjd 21 cm, vikt 340,9 g.
ÖRHÄNGEN, 23K guld, 18K guld, stoppers i silver, Tahitipärlor ca 9 mm, Maria Elmqvist Guld & Silver, etui, vikt 7,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade fasettslipade blå safirer ca 1,31 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr/P, stift, mått 10,0 x 8,5 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, ametist ca 13,00 ct, 26 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, Lotta Torstensson Goldbar Juveler & Design, Stockholm, stl 17 mm, vikt 21,2 g, ametisten sitter något löst i fattningen.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodierat, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, höjd 17 mm, vikt 11,9 g, huggies, diamanterna har små nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, 4 carréslipade rubiner ca 0,20 ctv, 7 gammalslipqde diamanter ca 0,35 ctv, Gerdt Hartvig Sandqvist 3, Stockholm 1964, stl 15,5 mm, vikt 5,2 g, rubiner med nagg och slitna fasettkanter, diamanter med nagg och skador.
RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCr(I)/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/VS, Iduna, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
COLLIER, 14/18K vitguld, droppslipad rosa turmalin ca 3,20 ct, 80 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, höjd 50 mm, längd 40 cm, vikt 12,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade rosa turmaliner ca 3,75 ctv, 110 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv,ca TW-Cr/VS-SI, höjd 33 mm, vikt 9,5 g, krokar med stopp.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/SI, 32 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 1,7 g.