161 - 180 av 320
1...8910...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 september 2023

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 40 mm, vikt 3,8 g, krokar med stopp, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 9 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, Sven-Uno Nyströms G-Verkstad, Sundbyberg 1959, stl 17,75 mm, vikt 9,1 g, smaragd med slitage och nagg.

Utrop: 6 300 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, C.G. Hallberg, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g, några diamanter med nagg.

6 100 kr

Utrop: 5 700 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCa/SI, Schalin, stl 17+ mm, vikt 6,4 g.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW(G)/VS, Schalins, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g, gravyr.

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 7,77 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 2,16 ct ca Cr-TCa/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 8,7 g, rubinen har en inneslutning som når ytan samt sitter aningen löst i sin fattning, 3 diamanter har mindre nagg vid kuletterna.

Utrop: 33 000 kr

RING, 18K vitguld, obehandlad rubin ca 0,54 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,1 g, flera diamanter har nagg.

Utrop: 8 000 kr

TENNISARMBAND, 14K guld, 46 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/P, längd 18 cm, vikt 12,8 g, enstaka diamanter har nagg.

13 800 kr

Utrop: 9 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovala fasettslipade akvamariner ca 1,21 ctv, 58 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-Cr/P, stift, längd 24,0 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 8 900 kr

Silver Vas

C.F. CARLMAN, vas, silver, design Hélene Gärdefeldt, Stockholm 1955, höjd 21 cm, vikt 340,9 g.

Utrop: 2 600 kr

ÖRHÄNGEN, 23K guld, 18K guld, stoppers i silver, Tahitipärlor ca 9 mm, Maria Elmqvist Guld & Silver, etui, vikt 7,2 g.

3 100 kr

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade fasettslipade blå safirer ca 1,31 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-Cr/P, stift, mått 10,0 x 8,5 mm, vikt 2,6 g.

8 400 kr

Utrop: 9 400 kr

RING, 18K vitguld, ametist ca 13,00 ct, 26 briljanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, Lotta Torstensson Goldbar Juveler & Design, Stockholm, stl 17 mm, vikt 21,2 g, ametisten sitter något löst i fattningen.

10 200 kr

Utrop: 11 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodierat, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, höjd 17 mm, vikt 11,9 g, huggies, diamanterna har små nagg på kuletten.

Utrop: 7 200 kr

RING, 18K vitguld, 4 carréslipade rubiner ca 0,20 ctv, 7 gammalslipqde diamanter ca 0,35 ctv, Gerdt Hartvig Sandqvist 3, Stockholm 1964, stl 15,5 mm, vikt 5,2 g, rubiner med nagg och slitna fasettkanter, diamanter med nagg och skador.

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCr(I)/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/VS, Iduna, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 6 900 kr

COLLIER, 14/18K vitguld, droppslipad rosa turmalin ca 3,20 ct, 80 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, höjd 50 mm, längd 40 cm, vikt 12,4 g.

Utrop: 15 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade rosa turmaliner ca 3,75 ctv, 110 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv,ca TW-Cr/VS-SI, höjd 33 mm, vikt 9,5 g, krokar med stopp.

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/SI, 32 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 1,7 g.

Utrop: 11 600 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca W-Ca/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 8,3 g.

Utrop: 28 000 kr