Avslutad | Klassiska – Lördag 23 september 2023
SCHALINS, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca TCr/VS, stl 18,75 mm, vikt 3,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,96 ct, 24 trapetsslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW/VVS-SI, längd 41-43 cm, 3,9 g.
COLLIER, 18K vitguld, 187 briljantslipade diamanter ca 3,54 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 42,5 cm, vikt 17,2 g.
RING, silver/14K guld, snidad bergkristall, smaragdslipad smaragd, åttkantslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 6,9 g.
BESTICKSERVIS, silver, modell Rosenholm, 74 delar, 6 smörgåsgafflar, 7 smörgåsknivar, 11 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 7 matskedar, 12 kaffeskedar, 2 smörknivar, såsslev, 2 plockgafflar, marmeladsked, sockersked, GAB, Stockholm 1950-tal, totalvikt ca 2630 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 1,30 ct, W(H)/VVS2, GIA inskription 2256351360, stl 16 mm, vikt 4,8 g.
GUSTAF MÖLLENBORG, skål på fat, silver, invändigt förgylld, nyrokoko, godronnerad, Stockholm 1852, höjd 9 cm, diametar 20,5 cm, vikt 444,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/P, droppslipad smaragd ca 0,63 ct, kedja 45 cm, vikt 2,1 g.
COLLIER, doserat, förgyllt silver, fasettslipade ametister, antikt, längd 43 cm, vikt 38,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 hjärtslipade samt 24 briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stift, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 opaler ca 1,32 ctv, 48 briljantslipade diamanter ca 1,47 ctv, ca TCr-TCa/ VS-SI, höjd 14 mm, stift, vikt 7,2 g.
RING, 18K guld, knut, briljantslipade diamanter 0,73 ctv enligt gravyr, ca River-TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g, svaga fattningar, porositet i guldet.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, svarta diamanter 1,10 ctv enligt gravyr, längd 17 cm, vikt 6,6 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan och naturliga håligheter.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 53 briljantslipade diamanter 2,37 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, längd 17 cm, vikt 7,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,12 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 17 cm, vikt 6,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,91 ct, Fancy Light Yellow/VVS2, GIA Coloured Diamond Report 2151519291, höjd 15 mm, kedja 42 cm, vikt 4,4 g, litet nagg på kuletten.
RING, 18K roséguld, knut, briljantslipade diamanter 0,73 ctv enligt gravyr, ca River-TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g, svaga fattningar, porositet i guldet.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS, Kaplans Safir, Stockholm 2009, stl 15,5 mm, vikt 5,9 g.