Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2023
SMYCKESET, collier, armband, örhängen, odlade färgade sötvattenspärlor, bruna, guldfärgad kedja, längd 46 cm, armband 19 cm, örhängen 4 cm, stift.
TRESTENSRING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 1,8 g, diamanter med nagg och skador.
TRESTENSRING, 18K guld, gammalslipade dimanater ca 0,56 ctv, ca TW-W/SI, stl 19,25 mm, vikt 3,5 g.
SYSKONRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K guld/silver, antikslipad och rosenslipade diamanter, stl 18 mm, vikt 6,1 g, svaga fattningar, en klo av.
RING, 12K guld/silver, gammalslipad diamant och rosenslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, diamanter med nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, krokar, vikt 3,1 g, diamanter med nagg och skador.
ARMRING, sterlingsilver, bergkristall, Ateljé Waldemar, Skara 1969, innermått ca 18 cm, vikt 29,2 g.