Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2023
RING, 18K guld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, storlek 17,5 mm, vikt 4,7 g.
BLÄCKHORNSSTÄLL, silver, kristall, Knut Oskar Lundgren, Åbo 1877, höjd 14 cm, totalvikt 153,0 g, gravyr, bucklor.
BLÄCKHORNSSTÄLL, sterlingsilver, glas, Pembrook & Dickins, Birmingham 1899, höjd 6 cm, längd 18,5 cm, 258,3 g, monogram, nagg.
COLLIER, kulor av jaspis ca 12,4 mm, odlade sötvattenspärlor, guldfärgat lås samt detaljer med strass, längd 47 cm.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, barocka, silverfärgat lås, knutet, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor ca 6,5 mm, lås och detaljer i sterlingsilver, längd 46 cm.
TOUS, collier, sterlingsilver, New Carrousel, längd 42 cm, vikt 15,8 g, originalask.
RING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/SI, stl 18,5 mm, vikt 4,9 g, slitna fattningar.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, färgade, keshi, pärlemor, silverfärgade detaljer, längd 152 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 8,5 mm, stift, vikt 1,5 g.