Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 september 2023
RING, 18K rodinerat guld, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g, mittstenen har nagg på rondisten, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/SI, stl 18,75 mm, vikt 8,7 g, diamant med skada.
BURK, silver, invändigt förgylld, med lock, MGAB, Uppsala 1952, höjd 12 cm, bredd 8,5 cm, vikt 190,5 g.
RING, 14K vitguld, safirer, 3 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, vita med ton/P stl 17,5 mm, vikt 4,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, mått 7,0 x 5,0 mm, vikt 1,9 g.
BROSCH, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, O.F. Hjortdahl, Oslo, diameter 42 mm, vikt 16,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, små nagg.
ARMBAND, 18K guld, berlocker i 14K guld, antikt grekiskt mynt, längd 19 cm, vikt 15,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, flera skador/nagg på diamanten, stl 18 mm, vikt 4,7 g.
TRESTENSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g.
LORDRING, 18K guld, cabochonslipad safir, briljantslipade ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 19,5 mm, vikt 9,5 g.
RING, 18K vitguld, safir, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, safiren med nagg och skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,22 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 2,0 g.
RING, 23K/18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 9,0 g, gravyr.
LORDRING, 18K guld, cabochonslipad rubin, stl 16,5 mm, vikt 12,6 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 16 mm, vikt 1,7 g, diamanter med nagg och skador, något skev ringskena.