Avslutad | Moderna – Lördag 9 september 2023
RING, platina, 30 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/P, ovalslipad rubin ca 0,60 ct, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g.
CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, 1997, ref. nr. LD269, stl 52 (16,5+ mm), vikt 14,9 g, slitage.
FRED, örhängen,18K guld, odlade pärlor, hjärtslipade peridoter, 38 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W/SI, stift, höjd 51 mm, vikt 14,5 g.
GUY LAROCHE, ring, svart och vit onyx, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17 mm, vikt 12,7 g.
CARTIER, platina, briljantslipad diamant 0,34 ctv, TW(G)/VS2, GIA laserinskription 7156473184, stl 15 mm, vikt 3,4 g.
RING, platina, 20 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/P, droppslipad safir ca 0,49 ct, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, referensnummer LRN505, stl 17, vikt 32 g. originaletui, ytterkartong, visst slitage.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCa(L)/VS2, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W-Cr/VS, stl 17 mm, vikt 4,6 g, en diamant med nagg på kuletten.
HÄNGE, 18K vitguld, 28 prinsess - och 56 briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca T-TCr/VS, höjd 21 mm, vikt 7,2 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipade smaragder 5,35 ctv, briljantslipade diamanater 0,18 ctv, ca W/SI, stl 19,75 mm, vikt 10,4 g, smaragder med stort slitage.
DIAMANT, briljantslipad 0,85 ct, ca TW(F)/VVS-VS1, 2 väldigt små nagg på rondisten, kulettfasett.
OLE LYNGGAARD, armband, Life, 18K guld, nylon, längd 18 cm, originaletui, vikt 3,0 g.
BVLGARI, ring, B.zero1, 5 band, 18K guld, stl 17,75 mm (56), vikt 13,0 g, originaletui.
KARLHEINZ SAUER, 3 st skålar, sterlingsilver, invändigt förgyllda, Mörbylånga 1980, höjd 5 cm, diameter 7 cm, vikt 460 g. (d)