Avslutad | Moderna – Lördag 9 september 2023
ENGELBERT, ring, Bonbon, 18K vitguld, rökkvarts, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,7 g.
EFVA ATTLING, ring, Wide & stars ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI, stl 16 mm, vikt 12,5 g, gravyr.
COLLIER, 14K guld, odlade pärlor, Finland, längd 45 cm, vikt 13,7 g.
Visa varaSmycken Collier
SANDSTRÖM & DE WIT, collier, 18K vitguld, Tahitipärla, ca 12 mm, längd 42,5 cm, vikt 9,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 4 droppslipade turmaliner 5,01 ctv, höjd 18 mm, vikt 3,2 g, stift.
Kuriosa Tenn
FIRMA SVENSKT TENN, fat, Norrsken & Renar, tenn, Ossian Elgström, Stockholm 1936, diameter 44,5 cm, vikt 2487 g, små bucklor, nagg och repor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(G)/VVS2, GIA dossier 6167887685, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g, gravyr.
GEORG JENSEN, helallians, 18K vitguld, Aurora, briljantslipade diamanter 0,22 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 1,1 g.
ALLIANSRING, platina, 11 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 47 briljantslipade diamanter ca 4,39 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 15,5 cm, vikt 12,7 g.
RIVIERECOLLIER, 18K roséguld, 217 briljantslipade diamanter ca 4,96 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 48 cm, vikt 25,4 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 4,4 g.
ALLIANSRING, platina, 11 briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,2 g.
CARTIER, ring, Love, 18K vitguld, ref. nr YW5652, stl 54 (17,25 mm), vikt 6,6 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,02 ct, ca TW/P1, stl 17,5 mm, vikt 6,0 g, tjock rondist.
ENGELBERT, ring, 18K guld, 6 prinsesslipade diamanter 0,72 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2003, stl 17,5 mm, vikt 12,8 g, originaletui, ytterask
Visa varaSmycken Alliansring
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter 1,59 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,3 g.