Avslutad | Moderna – Lördag 9 september 2023
SUZANNE FÄRNET, ring, 18K vitguld, fantasislipad ametist, Uppsala 2003, stl 16,5 mm, vikt 8,3 g. (d)
RING, 18K vitguld, onyx, 56 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,4 g, limrester.
RING, 18K vitguld, lapis lazuli, 11 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 6,2 g, inläggskena för storleksförminskning.
SEBASTIAN SCHILDT, ring, sterlingsilver, mossagat, Stockholm 1989, stl 17,5 mm, vikt 10,2 g. (d)
OLLE OHLSSON, ring, silver, delvis förgylld, pinglar vid skakning, Stockholm 1975, stl 15,75 mm, signerad, vikt 10,6 g. (d)
RING, 18K vitguld, ametist ca 18 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W-TCa/SI, stl 16,75 mm, vikt 10,0 g.
CLAES GIERTTA, brosch, sterlingsilver, delvis förgyllt, signerad, Stockholm 1971, mått 52x33 mm, vikt 18,7 g. (d).
REY URBAN, manschettknappar, 18K guld, signerade, Stockholm 1967, längd 26 mm, vikt 19,9 g.(d)
REY URBAN, ring, 18K vitguld, odlad pärla, ca 9,75 mm, 3 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 7,7 g, ej stämplad Rey Urban.
RING, 18K vitguld, kuddslipad morganit ca 5,50 ct, 33 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW/VS, Johanna Karolina, stl 15,5 mm, vikt 5,4 g, gravyr, etui.
GEORG JENSEN, collier, Moonlight grapes, sterlingsilver, onyx, längd 46 cm, vikt 10,0 g, originaletui.
GEORG JENSEN, örhängen, Dew drops, sterlingsilver, onyx, höjd 45 cm, stift, vikt 3,2 g snurrebussar ej original.
TIFFANY & CO, collier, Horseshoe pendant, 18 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VS, längd 42,5 cm, vikt 3,3 g, originaletui.
LAPPONIA, Björn Weckström, Diamantstad, Collier, 18K guld, diamant, längd 41 cm, mått hänge 25 mm x 8 mm.
LAPPONIA, Björn Weckström, Diamantstad, Örhänge, 18K guld, diamant, stift,vikt 2 g.
RING, 18K guld/rodierat guld, 376 briljantslipade diamanter 3,01 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 13,3 g.
KALEVALA Moon Goddess, örhängen, sterlingsilver, mått 5 cm x 2,8 cm, krokar, vikt 8,2 g.