Avslutad | Moderna – Lördag 9 september 2023
Smycken Ring
LANTZ, ring, 18K matterat vitguld, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g.
Smycken Hänge med kedja
CHOPARD, hänge med kedja, Happy diamonds, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VVS, hängets höjd 33 mm, längd 60 cm, vikt 56,5 g.
Smycken Ring
CHOPARD, ring, 18K guld, Happy Diamonds, 13 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, serienr. 3047036, ref 622936-0001, stl 17,25 mm, vikt 12,8 g.
Smycken Ring
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 39 briljantslipade diamanter 0,39 ctv, TW/VS, diamanterna sitter på ena sidan av ringskenan, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g.
Smycken Örhängen
CHIMENTO, örhängen, 18K guld, fasetterade citriner, längd 65 mm, vikt 10,1 g, stift.
Smycken Collier
LAPPONIA, collier, Steps, sterlingsilver, Christpher Burger, längd 41,5 cm, vikt 10,9 g.
Smycken Ring
ANTON MICHELSEN och ROYAL COPENHAGEN, ring, sterlingsilver, porslin, 1970-tal, stl 16,75 mm, vikt 22,1 g.
Smycken Collier
CHOPARD, collier, Happy Sun, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW/VVS, ref.nr 79/6688-20, serie nr. 3122820, längd 42 cm, vikt 24,9 g
Smycken Ring
2 RINGAR, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,40 ct ca W/VS, Lantz 2003 / Bertil Lundberg 2007, stl 16,25 mm, total vikt 9,5 g, ringarna har samma mått så den släta ringen understödjer designen.
Smycken Armring
ARMBAND, 18K guld, rektangulärt slipad bergkristall ca 65,0 ct, Ro-Be, Stockholm 1970, 56x46 mm, vikt 36 g.
Smycken Ring
RING, 18K guld/vitguld, 110 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 17,5 mm, vikt 12,0 g, 1 diamant skadad.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 278 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W/P, stift, höjd 28 mm, vikt 11,6 g.
Smycken Armband
CHOPARD, armband, 18K vitguld, längd 19,5 cm, ref.nr 853468-1001, serie nr 6192896, vikt 19,9 g.
Smycken Ring
JACKETRING, 18Kvitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VS, 52 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/VS-P, Iduna, Johansson & Schöttle Guldsmedsateljé, Norrköping 2019, stl 16,5 mm, vikt 7,0 g, enstaka diamanter med nagg.
Smycken Ring
CHOPARD, ring, Happy diamond, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,06 ct, stl 18,25 mm, vikt 21,5 g.
Smycken Hänge med kedja
JACOB & CO, hänge/kedja, 18K vitguld, 115 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/VS, hängets höjd 30 mm, längd 50,5 cm, vikt 11,9 g, en diamant är skadad.
Silver Ljusstakar
LJUSSTAKAR, ett par, silver, vågbandsbård, Löfman för Markströms, höjd 8,5 cm, diameter 7 cm, fylld botten, totalvikt 540,9 g.