Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 augusti 2023
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 19,5 mm, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,31 ct, ca W/P, stl 17,5 mm, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, delvis rodinerade, 28 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, vikt 6,3 g, clips, två diamanter med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, ovalslipad akvamarin ca 3,70 ct, äldre åttkantslipad diamant ca 0,03 ct, ca Cr/VS, höjd 22 mm, längd 44 cm, vikt 2,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8 - 8,25 mm, lås i 18K guld, åttkantslipade diamanter, längd 48,5 cm, vikt 43,1 g.
ALLIANSRING, platina, baguetteslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,7 g, en diamant saknas.
RING, 18K guld, smaragdslipad akvamarin ca 1,60 ct, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,3 g, akvamarinen har slitage på fasettkanter.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 0,65 ct,12 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, 15,25 mm, vikt 1,8 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW-W/P, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g, diamanterna med inneslutningar som når ytan samt nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljant- och gammalslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-LBr/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 1,9 g, några diamanter med nagg.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/SI1, vikt 0,9 g, mindre nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, stl 17 mm, vikt 5,0 g, gravyr.
HÄNGE, 18K guld, hjärta, smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W/SI, vikt 1,1 g.
SKED, silver, emalj, troligen Grigory Sbitnev, Ryssland, Moskva, 1896-1908, längd 19,2 cm, vikt 75,1 g.