Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 augusti 2023
Klubbad för
COLLIER, koraller, lås i gulmetall, längd 50 cm, vikt 34,2 g, några koraller med små skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,24 ct ca W/SI, stl 17 mm, vikt 2,1 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-TCa/P, stl 15,75 mm, vikt 1,6 g.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALINER, ett par, 13,29 ctv, rosa, snidade, små nagg och inneslutningar som når ytan.
Ädelstenar Turmaliner
TURMALINER, ett par, 23,94 ctv, gröna, snidade, små nagg och inneslutningar som når ytan.
COLLIER, förgyllt silver, glasstenar, längd 44 cm, vikt 9,2 g, slitage och rester av svart emalj.