Avslutad | Moderna – Lördag 12 augusti 2023
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TCr-TCa/VS, stift, mått 4,5 x 5,5 mm, vikt 1,9 g, enstaka nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca Cr-TCa/VVS-VS, stift, mått 5,5 x 5,5 mm, vikt 2,3 g.
OLE LYNGGAARD, collier, sterlingsilver, svart snöre, design Charlotte Lynggaard, ljusterbar längd, vikt 19,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Cr-TCa/VVS-VS, stift, mått 5,5 x 5,5 mm, vikt 2,3 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,90 ctv ca TW/VS, stl 19,75 mm, vikt 8,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TCr-TCa/VS, stift, vikt 1,5 g.
GAUDY, ring, 18K guld/platina, ovalslipad mörkblå safir 1,00 ct, Stockholm 1988, stl 15,75 mm, vikt 5,7 g, safiren har små nagg.
GEORG JENSEN, armring, 18K trefärgat guld, Fusion, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, bredd 8 mm, innermått 65 x 55 mm, vikt 51,3 g, slitage, originalpåse, ytterask.
GEORG JENSEN, ring, 18K roséguld/vitguld, briljantslipade diamanter, stl 19,25+ mm (61), vikt 14,0 g, ringarna är stämplade stl 58 men storleksändrade hos jensen till 61.
GEORG JENSEN, hänge/kedja, Fusion, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv ca TW/VS, ankar, längd 41,5-44,5 cm, vikt 5,0 g, originalpåse, originaletui.
GEORG JENSEN, örhängen, 18K trefärgat guld, Fusion, höjd 12 mm, stift, vikt 8,2 g, originaletui, ytterask.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, GASSAN 121® slipad diamant 0,43 ct, W(H)/SI2, HRD inskription 190000155314, längd 40 cm, vikt 3,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad ametist ca 11 ct, höjd 32 mm, längd 45 cm, vikt 66,9 g.
HÄNGE, sterlingsilver, katt, delvis förgyllt, granat, citrin ca 3 x 3 cm, Annika Ekström, Stockholm 2004, vikt 6,8 g.
TIFFANY & CO, armband, Heart Tag Toggle, sterlingsilver, längd 18,5 cm, originalpåse och etui.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/SI, 20 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 18 mm, vikt 3,5 g.