Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juli 2023
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, 90 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/SI, höjd 49 mm, vikt 14,9 g, stift, enstaka diamanter med skador och nagg, två pärlor med skador.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca TW/SI, stl 16 mm, vikt 5,2 g, diamanten med natural på rondisten.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct, F/SI1, GIA inskription 7218946643, briljantslipade diamanter 0,79 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,95 ct, ca TW(G)/VS1, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Stockholm 1963, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 24 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca Light Pink/VS-SI, höjd 30 mm, vikt 3,2 g, stift, några diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,41 ctv enligt gravyr, ca Light Pink/VS-SI, längd 18 cm, vikt 7,0 g, några diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter 0,34 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-SI, diameter 15 mm, vikt 3,3 g, huggies.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,78 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 2,7 g, några diamanter med slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter 0,42 ctv enligt gravyr, ca Light Pink-Light Brownish Pink/VS-P, höjd 30 mm, vikt 3,1 g, stift, några diamanter med nagg.
ALLIANSRING, platina, 18 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, storlek 16,5+ mm, vikt 2,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca W(H)/VVS2, Stockholm 1971, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, oval gammalslipad diamant ca 1,20 ctv, ca Ca(M)/skador och nagg på rondisten i övrigt små inneslutningar, stl 15,75 mm, vikt 3,2 g, med
RING, platina, jade 3,12 ct, baguette - och trapetslipade diamanter 0,64 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 8,4 g.
ALLIANSRING, platina, 26 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 16,5+ mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca W(H)/P2, åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 8,0 g, diamanted med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 15,75 mm, vikt 8,0 g, en diamant med skada.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,30 ct, ca Ca(M)bruna stenen, stort bord, stl 19 mm, vikt 2,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 1,6 g.