Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosa turmaliner, 12 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 22 mm, stift, vikt 2,1 g, någon diamant med inneslutningar som når ytan.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/SI-P, vikt 0,9 g, stift,
GEORG JENSEN, kopp, sterlingsilver, nr 444B, design Harald Nielsen, Danmark 1945-1951, höjd 7 cm, bredd 8,5 cm, vikt 110,0 g, bucklor, slitage.
ARMRING, GD & CO, 18K guld, mabépärla, rosenslipade diamanter, Malmö 1926, vikt 6,6 g, storlek 5,8 cm x 5,1 cm.
Smycken Påhängen
PÅHÄNGEN, hjärtan, 18K vitguld, briljanter ca 0,39 ctv, TW/VS-SI, mått 12 mm x 7 mm, vikt 2,1 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 18K guld / silver, 7 st odlade pärlor ca 6,3 mm - 6,7 mm, längd 19 cm, vikt 12,5 g.
MICHELSEN, brosch, sterlingsilver, månsten, stjärnor i genombruten stil, signerad Per Sköld, Stockholm 1954, vikt 11,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS, stift, längd 15,0 mm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS, stift, längd 15,0 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TCr-Cr/VS, stift, mått 5,0 x 5,0 mm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TCr-Cr/VS, stift, mått 5,0 x 5,0 mm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TCr-Cr/VS, stift, mått 5,0 x 5,0 mm, vikt 1,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7 mm, lås i 18K vitguld med odlade pärlor, längd 85 cm, vikt 56,1 g, en pärla saknas i låset.
RING, 14K guld, 9 gammal- samt åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/P, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g, ett antal diamanter har skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Cr-TCa/VVS-VS, stift, mått 5,5 x 5,5 mm, vikt 2,3 g.