Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2023
CHANTI, alliansring, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g.
CHANTI, alliansring, 14K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 1,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, Sjöstjärna, 18K guld, briljant ca 0,03 ct, ca TW/VS, höjd 17 mm, kedja 40 cm, vikt 4,2 g.
ARMBAND, 14K guld, 7 smaragder, 6 briljantslipae diamanter ca 0,18 ctv, ca W/P, längd 18,5 cm, vikt 8,6 g, en diamant skadad, smaragder med nagg och små skador, svaga fattningar.
HÄNGE, 14K vitguld, prinsess- och baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 23 mm, vikt 2,9 g, några diamanter med skador, nagg och inneslutningar som når ytan.
HÄNGE, 14K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/P, höjd 17 mm, vikt 0,9 g.
HÄNGE, 14K vitguld, ametist, 9 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS-SI, vikt 4,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, mabépärlor, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, diameter 19 mm, vikt 16,7 g, clips/stift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter 0,11 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 1,8 g.
Silver Kaffeservis
A. TILLANDER, 6 st kaffeksedar, sterlingsilver, ljusgul emalj, Finland 1957, längd 98 mm, vikt 72,1 g, originaletui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6 mm, lås i 18K vitguld med odlad pärla och rubiner, längd 86 cm, vikt 42,6 g.
COLLIER, låghaltigt guld, färgstenar bl.a. granater, spineller, zirkoner, ametister och safirer, längd 44 cm, vikt 20,4 g,etui, flertalet stenar med nagg.