Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 juli 2023
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad safir, 10 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, höjd 18 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K guld/vitguld, safirer, briljantslipad diamant 0,18 ctv, Dahlgren & Co 1953, stl 16,5 mm, vikt 8,6 g, safirer med skada och nagg.
DAVID ANDERSEN, borsch, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, löv, längd 68 mm, vikt 8,2 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,17 ct, ca TW/VS, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, Dahlgren & Co, Malmö 1965, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g.
SARPANEVA, collier, silver, höjd på hänget 10,5 cm, längd på kedjan 67 cm, vikt 56,9 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, rocaille mönster, löstagbara manschetter, nyrokoko, Per Adolf Ljunglöf, Stockholm 1851, höjd 17 cm, fylld botten, bucklor, sprickor.
RING, 18K rodierat guld, 7 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g, några diamanter skadade.