Avslutad | Moderna – Lördag 22 juli 2023
BVLGARI, ring, B.Zero1, 18K roséguld, vit keramik, 4 band, ref CAL966, stl 20,75 mm (65), vikt 12,1 g.
CHRIST JEWELS örhängen, 18K guld, stjärnor, 2 briljanter ca 0,04 ctv, Danmark, stift, vikt 8,1 g, saknar snurrebussar.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,43 ctv, ca W-Cr/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,69 ctv, ca W-Cr/VS-SI, vikt 4,9 g.
RING, 18K vitguld, citrin, ametist, rosenkvarts, briljanter ca 0,08 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,48 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld/guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W(G)/VS-SI, längd 47 cm, vikt 9,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,33 ct, ca River-TW/VS, 2 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca River-TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g.
LAPPONIA, örhängen, Mininugget, 18K guld, design Björn Weckström, Finland, stift, vikt 1,5 g.
LAPPONIA, manschettknappar, 14K guld, Björn Weckström, Finland 1977, 17,4 x 15,3 mm, vikt 12,9 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipdade diamanter ca 0,56 ctv, ca W/P, stl 18,5 mm, vikt 16,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.
THERESIA HVORSLEV, armring, Silverknappen, silver,1970-tal, 60 x 46 mm, vikt 24 g, ej stämplad.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, vitguld, safirer, 61 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, längd 44 cm, vikt 9,9 g, kedjan är Chimento.