Avslutad | Moderna – Lördag 22 juli 2023
LAPPONIA, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS, Finland, stl 14,5 mm, vikt 4,6 g.
DULONG, armband, Piccolo Moonlight, 18K guld, tahitipärlor, längd 18 cm, vikt 3,3 g.
RING, 14K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW.TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g, några diamanter med nagg.
PANDORA, armband, 14K guld, Moments Gold Clasp Bracelet, Hawthorn Chain, 16 berlocker, briljanter, längd 18 cm, vikt 45,7 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, med kedja, 18K guld, ovalslipad diamant ca 1,53 ct, ca TCr(I)/SI2, längd 40 cm, vikt 4,9 g, natural invid rondisten.
THERESIA HVORSELV, hänge/brosch, 18K vitguld, odlad pärla, öppningsbar ögla, höjd 28 mm, vikt 13,8 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 8,15 ctv, längd 18 cm, vikt 15,3 g.
ARMBAND, 18K guld, flerfärgade behandlade safirer ca 4,55 ctv, 312 briljantslipade diamanetr ca 1,44 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 18 cm, vikt 12,8 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,87 ctv, ca TW-W/VVS-VS, Mikael Mann, Malmö 1999, stl 17 mm, vikt 9,8 g.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, Infinity, sterlingsilver, längd 45 cm, vikt 4,4 g.
GEORG JENSEN, örhängen, Daisy, förgyllt silver, vit emalj, höjd 12 mm, vikt 2,5 g, stift.
COLLIER, 18K vitguld, onyx, bageutte - trapets och briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 41 cm, vikt 3,4 g.
RING, platina, droppformad briljantslipad diamant 0,30 ct, TW(F)/SI1, GIA Diamond Dossier 7378540196, 33 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/SI-P, storlek 16,5+ mm, vikt 4,2 g, några mindre diamanter med ytdefekter.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 83 briljantslipade diamanter 1,67 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 17 cm, vikt 7,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca River-W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.