Avslutad | Moderna – Lördag 22 juli 2023
COLLIER, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca TW(F)/SI1, Ateljé Lars G, Göteborg, längd 42 cm, vikt 34,9 g.
TIFFANY & CO. Paloma Picasso Loving Heart, sterlingsilver, briljant 0,02 ct, stl 17,5 mm, vikt 4,7 g.
TIFFANY & CO. collier, Paloma Picasso Loving Heart, sterlingsilver, briljant 0,02 ct, längd 44-45 cm
ANNIE JÄGBECK, hänge med kedja, sterlingsilver, hamrat hjärta, Lund 1988, höjd på hänget 2,9 cm, längd på kedjan 38 cm, signerad, vikt 9,0 g.
CARTIER, armband, "Just Un Clou" 18K guld, briljantslipade diamanter, refnr INH629, stl 15, vikt 27,4 g, etui, lätt slitage.
HELALLIANSRING, platina, 21 prinsesslipade diamanter ca 3,38 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,1 g.
HAND, enstensring, 18K guld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
Visa varaSmycken Collier
INGA-BRITT DAHLQUIST, halsring, sterlingsilver, Wisby, höjd på hänget 4,8 cm, innemått 35 cm, signerad, vikt 26,3 g, skev halsring. (d)
STIGBERT, armband, sterlingsilver, Sigurd Persson för Stigbert, längd 19,5 cm, vikt 33,3 g.
ARMRING, öppningsbar, 18K guld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W/SI, 4,8 x 5,8 cm, vikt 8,8 g
BORGILA, skål, sterlingssilver, vågbandsbård, mynt från Kungliga Teatern, Stockholm 1963, höjd 5,5 cm, diameter 15 cm, vikt 238,3 g.
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, bergkristaller, kors, Lund 1940, mått på hänget 5,8 x 2,8 cm, stav- och ringlänk 60 cm, signerad, vikt 42,6 g, små skador på bergkristallerna (d).
WIWEN NILSSON, ring, rundslipad bergkristall, sterlingsilver, Lund 1962, stl 15,5 mm, signerad, vikt 4,0 g, några fasetter med repor.(d)
ALLIANSRING, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,73 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kuletten.
GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, nr 251, desig Arno Malinowski, Danmark, mått 37 x 31 mm, vikt 11,6 g.