Avslutad | Moderna – Lördag 22 juli 2023
BVLGARI, hänge med kedja, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, justerbar längd, vikt 28,3 g certifikat, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 1,55 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, ca 27x23 mm, huggies, vikt 5,3 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 36 blå safirer ca 0,61 ctv, stl 16 mm, vikt 2,2 g, ett fåtal safirer med mindre nagg.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 39 rubiner ca 0,61 ctv, stl 17 mm, vikt 2,3 g, några få rubiner har mindre nagg.
RING, 18K vitguld, smaragdslipade safirer ca 5,3 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g, en safir med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 124 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-W/SI-P, höjd 35 mm, vikt 5,6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, stjärnor, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 23 mm, vikt 2,3 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragdslipade smaragder ca 2,49 ctv, höjd 8 mm, vikt 3,1 g, stift.
RING, TORUN BÜLOW-HÜBE, sterlingsilver med pärlemor, stl 19,25 mm, vikt 8,5 g, (d).
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, 18K vitguld, 4 safirer ca 0,48 ctv,3 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/SI, längd 42 cm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,07 ct ca TW(F)/VS1, Diamanter Edwardson report 10226, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, W.A.Bolins, 2002, stl 17,5 mm, vikt 19,1 g.
Smycken Enstaka örhänge
EBBA BRAHE, enstaka örhänge, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/SI, diameter 12 mm, clips, vikt 1,2 g.
RING, 18K roséguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW/VS, kors, stl 17 mm, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, diameter 14 mm, huggies, vikt 8,1 g, etui från Patrik af Forselles.
RING, 18K roséguld, smaragd - och hjärtslipade, flerfärgade behandlade safirer ca 7,07 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5 g.
ANTON MICHELSEN, Daisy, förgyllt sterlingsilver, gul emalj, mått 32 mm x 32 mm, vikt 8 g.
ARMBAND, sterlingsilver, Siro Koru, 1975, Finland, inre omkrets ca 18 cm, vikt 98,8 g.