Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 juni 2023
RING, 18K guld, triangulärt slipad blå safir, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca TW-W/SI, Ellen Curtis, Stockholm 2000, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g.
ÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, Daisy, Anton Michelsen, diameter 15 mm, clips, vikt 7,0 g, emaljskador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,31 ct enligt gravyr, ca W/VS, Sengels Guldsmedja, Stockholm 1981, stl 15,75+ mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,52 ctv ca W/VS, stl 17 mm, Hellström & Åhrling, 1966, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW(G)/VS, stl 18,25 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, ovalslipad ametist ca 2,4 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca Cr-TCa/P, stl 18,5 mm, vikt 5,9 g, några diamanter med nagg på kuletten.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, sterlingsilver, odlade pärlor, 3-radig, pärlor ca 6 mm, längd 19 cm, vikt 28,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,10 ctv, stift, vikt 1,1 g, en snurrebuss i silver.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,18 ct, TW/WS, stl 16,5 mm, 2,1 g, diamanten har stort bord.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16,75+ mm, vikt 3,0 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
COLLIER, 18K guld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, mått ca 13 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,2 g.
RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, varav mittsten 0,07 ct, ca TW-W/VVS-VS, storlek 17 mm, vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter 0,27 ctv, ca TW-W/VVS-VS, storlek 16 mm, vikt 2,9 g.