Avslutad | Moderna – Lördag 17 juni 2023
4 RINGAR, 14K guld/silver, briljantslipad diamant ca 0,01 ctv, stl 17,25 mm, vikt 12,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 2,88 ctv, ca TW-W/SI, längd 17 cm, vikt 8,0 g, stämplat 750.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,54 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, vikt 1,2 g, stift, ena diamanten med liten skada invid kronan.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 1,09 ctv, ca River-TW(E-F)/VS2-SI1, vikt 1,3 g, stift, diamanter med nagg och liten skada.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,70 ct, ca TW(F)/SI1, höjd 0,8 mm, vikt 0,5 g, nagg på kuletten.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca TW(F)/P1-P2, stl 17 mm, vikt 3,5 g, diamanten med nagg.
RING, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter 0,96 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 13,7 g, gravyr, skenan är i behov av polering.
STRÖMDAHLS, örhängen, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca W/VS, höjd 17 mm, vikt 3,6 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 86 briljantslipade diamanter ca 1,29 ctv, ca TW-Ca/SI-P, längd 16,5 mm, några diamanter med nagg.
HELALLIANSRING, platina, 21 prinsesslipade diamanter ca 3,38 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,1 g.
RING, 14K vitguld, smaragdslipad diamant 1,05 ct, W(H)/SI1, GIA Diamond Grading Report 6325785895 , 20 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, snidad pärlemor, Karl Springe, Stockholm 2023, höjd 52 mm, vikt 7,3 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS, höjd 15 mm, vikt 3,2 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, höjd 15 mm, vikt 3,2 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca Light Yellow/VS-P, höjd 15 mm, vikt 3,3 g, huggies, enstaka diamanter har nagg och små skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, svarta briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, höjd 18,5 mm, vikt 1,7 g, stift, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, svarta briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, stl 17,75 mm, vikt 1,0 g, några diamanter har inneslutningar som når ytan.