Avslutad | Klockor – Lördag 10 juni 2023
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16200, Serie nr. D604011, Cal 3135, Verk nr. 3 1066979, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78360-MA5/558B, cert, februari 2006, box, ytterkartong.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso, Duetto Classique, Cal 865, Serie nr. 2278841, Ref nr. 256.81.01, Boett nr. 256.8.75, midsize, 23 x 33 (38,7) mm, stål, manuell, safirglas, briljanter på boetten (32 st, TW/VVS, ca 0,31 ctv), defekt (servicebov/fjäder av), originallänk, viklås, cert, februari 2006, box, ytterkartong.
must de CARTIER, Trinity, Cal 157.06, Boett nr. 2735 / PL23808, damur, 27 mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, läderband, viklås i gulmetall, ca 1999, box.
INTERNATIONAL WATCH CO, damur, 20,5 mm, Cal 412 H, Serie nr. 2079564, Boett nr. 2098688, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk (skadad), längd 159-162 mm, totalvikt 50,4 gram, ca 1972.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Parsifal, Serie nr. B382337, Boett nr. 9331, herrur, 27,5 x 31 (39) mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2000.
Klockor Tudor
TUDOR, Prince Date, Automatic-Chrono Time, Cal ETA 7750, Serie nr. H429513, Ref nr. 79280 P, Boett nr. 8110, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (repa/nagg), datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 62590-DT12/632 P, cert, november 2005, box, ytterkartong.
must de CARTIER, Tank, Cal 81, Boett nr. 57509 / 6 81006, unisex, 23,5 x 23 (31) mm, förgyllt silver (delvis bortnött), quartz, mineralglas, läderband (se fördjupad information), originalspänne, ca 1985, box.
CERTINA, DS, Stella, Serie nr. 84Z2PEY76, Boett nr. C031210A, damur, 31,6 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (12 st. 8/8), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. C031210A, ca 2015.
BREITLING, Chronomat, "Telemetre", Cal Venus 175, Serie nr. 480022, Ref nr. 769, kronograf (nollställer ej), herrur, 35 mm, stål/vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, servicebehov, ej signerat urverk, läderband, ca 1943.
Klockor Ulysse Nardin
ULYSSE NARDIN, Maxi Marine Diver, Chronometer, Cal UN026 (ETA 2892A2), Verk nr. 077008, Serie nr. 11824, Ref nr. 263-33-3/92, Boett nr. 263-33, herrur, 42,5 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, datum, gångreservindikator, integrerat band (gummi/stål), viklås (titan), cert, juli 2012, träbox.
OMEGA, Genève (-Swiss Made-), Cal 1012, Serie nr. 37685056, Ref nr. ST 166.0168, Boett nr. 166.0168 (LL), herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla (Soider Dial), läderband, originalspänne, ca 1973.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel, Series 1, Cal ETA 2824-2, herrur, 37 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, ca 1997.
BREITLING, SuperOcean 42 (5000FT/1500M), Chronometre, Cal 17 (ETA 2824-2), Verk nr. 1593479, Serie nr. 1593479, Ref nr. A173643B/C868, Boett nr. 3613 B5, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, gummiband, originalspänne i stål, cert, januari 2016, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 1518/2000).
TAG HEUER, Aquaracer (300 M), Cal 16 (ETA 7750), Serie nr. EKB4623, Ref nr. CAP2111.BA0833, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, originallänk, viklås, Ref nr. FAA057-X-X5, cert, februari 2013, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation ´95, Cal 1456, Serie nr. 56562155, PIC nr. 1372.10.00, Ref nr. DE 795.1202, Boett nr. 795.1202 (LL), damur, 25,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, integrerad originallänk (halvstav), viklås, Ref nr. 6552/864, ca 2000.
OMEGA, Speedmaster, Reduced (Swiss Made), "Tachymetre", Cal 3220, Serie nr. 56066175, PIC nr. 3510.50.06, Ref nr. SU 175.0032, Boett nr. 175.0032.1 / 175.0033.1 (LL), kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, läderband, ca 1999, box (skadad), ytterkartong.
Klockor Epoch
EPOCH, Stockholm, Cal ETA 7750, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, ca 2003, etui (skadat). Limiterad (men ej numrerad) i en upplaga om 20 exemplar.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Hampton Classic, Serie nr. 2674407, Boett nr. MVO45063, herrur, 24,5 x 31 (41) mm, stål, quartz, safirglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1995.
CERTINA, DS-8, Serie nr. 14HA0344629, Ref nr. C033.207.16.051.00, Boett nr. C033207A, damur, 32 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, C640.49AA, ca 2014.