Avslutad | Klockor – Lördag 10 juni 2023
ROLEX, Oyster Perpetual, Air-King, Chronometer, Ref nr. 114200, Serie nr. Z615616, Cal 3130, Verk nr. 3 1159399, Boett nr. 2330, herrur, 34 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlänk, viklås (Oysterclasp), Ref nr. 70190-OP9, ca 2006.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Diagono Professional (300 m / 1000 ft), Chronometer, Cal 220 TEMA, Verk nr. 644429, Serie nr. D0753, Ref nr. SD 40 G, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, integrerat gummiband (gummi/guld), viklås (18K guld), cert, juni 2007, box.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II, Chronometer, Ref nr. 116710LN, Serie nr. V945914, Cal 3186, Verk nr. 3 3070283, Boett nr. 2350, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, 24-timmarsvisning, svart keramisk vridring (Cerachrom), Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78200-2RW/LT, cert, december 2010, box, ytterkartong.
SEIKO, Grand Seiko GMT, Cal 9F86A, Serie nr. 880046, Ref nr. SBGN005, Boett nr. 9F86-0AB0, herrur, 39 mm, stål, quartz, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, originallänk, viklås, Ref nr. AA1Y-B-F/C13, cert, februari 2019, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft = 300m), Chronometer, Ref nr. 116610LN, Serie nr. 204D47P4, Cal 3135, Verk nr. 3 3398215, Boett nr. 2360, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum, svart keramisk ring (Cerachrom), servicebehov (rotoraxel/se bilder på urverk), Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 97200-A0S, ca 2012.
IWC, Schaffhausen, Portofino, Cal 35111 (Sellita), Serie nr. 3895611, Ref nr. IW356505, Boett nr. 5465857 / 3565 (LL), herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, cert, januari 2016, box.
Klockor Vulcain
VULCAIN, Cricket, "Oversize", Cal 120 (VOH), Boett nr. 303002, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas, alarm (defekt ställmekanism), skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1960.
Klockor Panerai
PANERAI, Submersible (300m/1000ft), Cal P9010, Verk nr. 065968, Serie nr. OP7094/PN0016053, Ref nr. PAM01616, Boett nr. V0418/2000, herrur, 47 mm, kolfiber (Carbotech)/titan, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, gummiband, tygband, cert, oktober 2019, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 16013, Serie nr. 8794643, Cal 3035, Verk nr. 1322718, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523H.18-J4/455, ca 1985, box, ytterkartong.
CARTIER, Calibre de Cartier, Cal 1904-PS MC, Ref nr. W7100037, Boett nr. 3389 / 838055RX, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, viklås, cert, september 2015, box.
HELIMA, kronograf, "T Swiss Made T", s.k. "Bullhead", Cal Lemania 1872, Serie nr. 2654498, Boett nr. 9601, herrur, 38 x 42 mm, stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1970.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II (Swiss Made), Chronometer, s.k. "Stick Dial", Ref nr. 16710 T, Serie nr. D908670, Cal 3185, Verk nr. 3 1010772, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, 24-timmarsvisning, servicebehov (se bilder på urverk), Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78790A-OP2, cert, maj 2006.
Klockor Hublot
HUBLOT, MDM, Geneve, Cal 1270, Serie nr. 281727, Boett nr. 1621.1, kronograf, herrur, 37 mm, stål, MecaQuartz, safirglas, datum, integrerat gummiband, viklås, ca 1995.
Klockor Graham
GRAHAM, Swordfish, Cal G1710 (ETA 7750), Serie nr. 44, Ref nr. 2SXAS.B06A, Boett nr. 2GRVADV.02, kronograf, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safirglas, glasbaksida, läderband, gummiband, originalspänne i stål, cert, december 2019, box, ytterkartong.
Klockor U-BOAT
U-BOAT. Italo Fontana, New Capsule 50, Serie nr. 016/288, Ref nr. 8189, herrur, 50 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, läderband, originalspänne i titan, cert, februari 2018, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (016/288).
BREITLING, Chronomat, Chronometre, "Tachymetre", Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 629172, Serie nr. 629172, Ref nr. A13352, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk, viklås, Ref nr. S4303/300A, cert, december 2003, box, ytterkartong.
Klockor Audemars Piguet
AUDEMARS PIGUET, herrur, 32 x 32 (36,5) mm, Cal K2120, Serie nr. 102754, Boett nr. 41100, 18K guld, automatisk, safirglas, renoverad urtavla, skadad urtavla, defekt (servicebehov), integrerad originallänk (fast lödd), längd 190-185 mm, totalvikt 84,7 gram, ca 1967.
OMEGA, Seamaster, De Ville (Swiss Made), Cal 600, Serie nr. 19276371, Ref nr. BA 135.020, Boett nr. 135.020 SC-62, herrur, 34,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas (skadat), defekt (fjäder av), läderband, ca 1962.
must de CARTIER, Tank, Cal 90, Boett nr. 69027 / 590005, unisex, 23 x 23 (30,5) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, gravyr, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1990, box.