Avslutad | Klockor – Lördag 10 juni 2023
IWC, Schaffhausen, Pilot´s Watch, Vintage Collection, Cal 98300, Serie nr. 3032263 , Ref nr. 325401, Boett nr. 3316549, herrur, 44 mm, stål, manuell, safirglas, läderband, originalspänne i stål, cert, juni 2011, box (skadad).
Klockor Tudor
TUDOR, Prince Oysterdate 34, Serie nr. 190978, Ref nr. 7914 herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum (Roulette), skadad urtavla, defekt (servicebehov), läderband, ca 1950.
ROLEX, Oyster Perpetual, Explorer, Chronometer, Ref nr. 124270, Serie nr. 07EM3526, Cal 3230, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78GB00-7PM/X9E, cert, november 2022, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Formula 1, "Tachymetre", "Red Bull Racing Edition", Serie nr. BRL3711, Ref nr. CAZ101AL.FT8052, Boett nr. CAZ101AL, kronograf, herrur, 43 mm, stål, quartz, safirglas, datum, gummiband, originalspänne i stål, cert (digitalt), januari 2023, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 67193, Serie nr. 9263204, Cal 2130, Verk nr. 051996, Boett nr. 67000, damur, 25 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), defekt (går ej, akut servicebehov), skadad krona/ställaxel, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510D-M11/491 B, ca 1988.
CARTIER, Roadster, Cal 688, Boett nr. 548140CE/2675, damur, 31 x 29 (36,5) mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originallänk, viklås, Ref nr. CCIK, ca 2005, box.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 50 mm, Cal Z, Serie nr. 13925, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt (servicebehov), bucklor, ca 1901.
CARTIER, Pasha C GMT, Cal 048 (ETA 2893-2), Verk nr. 412002, Boett nr. 2377 / 838768UF, unisex, 35,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, pärlemorurtavla, 24-timmarsvisning, integrerat läderband (se fördjupad information), viklås i stål, ca 2005.
JAEGER-LE COULTRE, Atmos, Cal 552, Serie nr. 70884, bordsur, 230 x 180 x 135 mm, gulmetall/glas, drivs av temperaturskillnad, ca 1965.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, "Bark Finish", Ref nr. 69278, Serie nr. L423335, Cal 2135, Verk nr. 1242115, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Presidentlänk (skadad, se bilder), viklås, Ref nr. 9235F/68 B, totalvikt 70,0 gram, cert, maj 1990.
LONGINES, damur, 15,5 x 15,5 mm, Cal 320, Serie nr. 12999710, 18K vitguld, manuell, mineralglas, briljantkrans (24 st. TW/VS-SI, ca 0,50 ctv), skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), integrerad länk i 18K vitguld med briljanter (14 st. TW/VS-SI, ca 0,50 ctv ), längd 163-166 mm, totalvikt 28,5 gram, ca 1963, box (skadad).
JAQUET DROZ, Grande Seconde Dual Time, Cal 2663H24, Verk nr. 000450, Serie nr. 219, Ref nr. J016030271, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, liten sekundvisare, 24-timmarsvisning, glasbaksida, läderband, viklås i stål, cert, september 2021, träbox, ytterkartong.
Klockor Breguet
BREGUET, Marine, Cal 777A, Verk nr. 0023976, Serie nr. 2610CC, Ref nr. 5517BR/12/9ZU, Boett nr. 5517, herrur, 40 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerat läderband, viklås i 18K rosa guld, cert, september 2021, träbox (skada), ytterkartong.
Klockor Breguet
BREGUET, Classique Chronographe, "Tachymeter / Base 1000m", Cal 533,3, Verk nr. 0003175, Serie nr. 399BD, Ref nr. 5287BB/12/9ZU, Boett nr. 5287, kronograf, herrur, 42,5 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, glasbaksida, läderband, viklås 18K vitguld, cert, september 2021, träbox, ytterkartong.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Geneve, Annual Calendar Complications, "Geneva Seal", Cal 315/299, Serie nr. 3421535, Ref nr. 5146J/001, Boett nr. 4319923, herrur, 39 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, gångreservindikator, glasbaksida, läderband, viklås i 18K guld, ca 2007, box (skadad), ytterkartong.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Geneve, Aquanaut, Cal E19C, Serie nr. 1539736, Ref nr. 4060, Boett nr. 4081527, damur, 28 x 28 mm, 18K guld, quartz, safirglas (nagg), datum, gummiband (Tropic), viklås i 18K guld, längd 160 mm, "Extract from the Archives", såld augusti 1999.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC Extreme I, Cal SS G4 (ETA 7754), Serie nr. 867, kronograf, herrur, 44,2 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), datum (defekt), 24-timmarsvisning, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2012.
BREITLING, Chronomat, Longitude, Cal 20 (ETA 7750), Serie nr. 7638, Ref nr. A20048, kronograf, herrur, 40,5 mm, stål, automatisk, safirglas (se fördjupad info), datum, två tidzoner, utbytt visare, Pilotlänk, viklås, Ref nr. S0202/300A, cert, september 1998, box.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16713, Serie nr. N282180, Cal 3185, Verk nr. 6029625, Boett nr. 16710, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), 24-timmarsvisning, utbytt urtavla/visare (luminova), skadad urtavla, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78.363.18 - R2/401B, cert, april 1992, box.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Genève, Twenty-4, Cal E15, Serie nr. 1666915, Ref nr. 4910/10A-001, Boett nr. 4120879, medium, 25,1 x 26 (30) mm, stål, quartz, safirglas, diamanturtavla (10 st. 8/8), briljanter på boetten (36 st. TW/VVS, ca 0,45 ctv), originallänk, viklås, Ref nr. A751BD, längd 170 mm, cert, december 2000, box, ytterkartong.