Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2023
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 14K guld, rosenslipade diamanter, höjd 19 mm, vikt 5,7 g, stift, slitna klor.
Smycken Brosch
BROSCH, 18K guld, ovalslipad ametist, orientaliska pärlor, Sverige 1833, antik, 24x22 mm, vikt 5,4 g nålen ej i guld.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 254 briljantslipade diamanter ca 3,30 ctv, ca Ca/VS-SI, stift, diameter 10,5 mm, vikt 6,7 g.
Smycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,55 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI-P, stl 16,25+ mm, vikt 5,9 g.
Smycken Pärlcollier
JENS TOUGAARD TORP, pärlcollier, odlade pärlor, lås i 18K guld, 6 baguetteslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VVS-SI, 16 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, 4 cabochonslipade safirer, London 1987, längd 105 cm, vikt 75,3 g, flera pärlor med skador.
Smycken Ring
RING, 18K guld, cabochonslipade safirer, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 8,7 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant 0,42 ct, TW(F)/IF, GIA dossier 6127792025, stl 16,5 mm, vikt 8,9 g.
Smycken Armband
ARMBAND, 18K guld, 3 smaragdslipade citriner ca 35,00 ctv, Laver L, Stockholm, 1965, längd 18 cm, vikt 33,6 g.
Smycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g.
Smycken Örringar
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, flexmodell, diameter 32 mm, vikt 7,4 g, några diamanter med skador.
Smycken Alliansring
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.
Smycken Tennisarmband
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,61 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 8,8 g.
Smycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,3 g.
Smycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K roséguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 17,5 mm, vikt 4,2 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, 34 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/SI-P1, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g.
Smycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, kuddformade briljantslipade diamanter 1,42 ctv, River(D)/SI1, 2 x GIA Diamond Dossier 6442094537 samt 2447419819, stift, vikt 1,7 g.
Smycken Tennisarmband
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 4,19 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 15 cm, vikt 12,8 g, diamanter med nagg och skador på kulett.
Smycken Ring
PUSSELRING, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Jan Irmes Guldsmedja, Stockholm 1986, stl 18,25 mm, vikt 6,3 g.