Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2023
ARMRING, orm, 12K guld, rubiner, gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, antik, stl 57x45 mm, vikt 17,0 g, säkerhetskedja, enstaka diamanter har nagg och skador.
RING, ormar, 18K guld, syntetisk rubin, gammalslipad diamant, E Axelson, Stockholm 1936, stl 17 mm, vikt 6,0 g, diamant och rubin med små nagg.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, oktagonalt slipad, 11,50 ct, GCS report 5783-1897, ursprung Sri Lanka, 14,36x12,02x6,38 mm, kraftig färgszonering, nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, kors, 18 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 15,0 mm, bredd 1,5 mm, vikt 2,5 g.
2 RINGAR, lejonhuvuden, ena i 18K guld, svarta och vita briljanter ca 0,15 ctv, andra ringen i silver, Kå-Ce Guldsmedja, 1064 Jewellery, Stockholm, stl 18,5 mm (guld) samt 19,75 mm (silver), vikt (guld) 29,6 g, vikt (silver) 19,2 g, originalaskar.
RING, 14K guld/platina, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/VS, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,75+ mm, vikt 3,4 g, den större diamanten har en inverterad natural på rondisten, ask.
ALLIANSRING, 18K roséguld, blå safirer ca 0,56 ctv, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g, safirer har slitage på fasettkanterna.
DIAMANT, briljantslipad, 4,04 ct, Ca(N)/VS1, GIA report 2225849293, hålighet vid rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, square emerald cut diamant 3,49 ct, F/VVS1 exc/exc, HRD cert 170003095226, samt 4 baguetteslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad alexandrit 1,80 ct, IGI certifikat D2D23602, 14 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 19,75 mm, vikt 15,1 g.
RING, 14K guld, ovalslipad rubin ca 1,50 ct, 16 briljanter ca 0,20 ctv, stl 20,75 mm, vikt 10,2 g, några diamanter har mindre nagg och några sitter aningen snett i sina fattningar.
Silver Teservis
L. A. MEYER, tekök, silver, 1900-talets första hälft, Tyskland, rechaud, mått kanna ca 26x14x15,5 cm, totalvikt 1355,4 g.
BROSCH, 18K vitguld/guld, skiva av behandlad jade, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Ca/P, ca 5x3 cm, vikt 10,9 g, nagg hos diamanter,
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,75 ct, 32 briljanter ca 0,35 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g, mindre nagg hos smaragden, svaga fattningar.