Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 1,8 g, en diamant skadad.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,13 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 18 mm, 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ljusblå topaser, diameter 9 mm, stift, vikt 6,1 g, topaserna med små nagg.
RING, 9K guld/silver, rosenslipade diamanter, stl 19 mm, vikt 7,2 g, några stenar med små skador.
3 ST COLLIER, fasetterade granater, längd ca 50 cm, flexbara, diameter granater ca 4 mm.
PÄRLCOLLIER, lås i metall, odlade färgade pärlor ca 13-15 mm, längd 46,5 cm, vikt 121,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 3,5-7,5 mm, längd 51 cm, lås i 18K guld från Engelbert 1965, vikt 16,3 g, knutet, ett fåtal pärlor är i dåligt skick.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i 18K guld, längd 52 cm, knutet, vikt 13,6 g.