Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 maj 2023
RING, 18K vitguld, briljant och prinsesslipade diamanter 0,51 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 5,0 g, svaga fattningar.
HÄNGE, siffran 2, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 6 mm, vikt 0,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VS, längd 50 cm, vikt 4,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant 0,39 ct enligt gravyr, ca TW/VS, nagg i rondist, stl 17,75 mm, Petterssons eftr, Stockholm 1958, vikt 2,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g,
GEORG JENSEN, ring, Infinity, sterlingsilver, 66 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 1,9 g, bruksslitage.
KARL LAINE, hänge med kedja, sterlingsilver, bergkristall, längd 50 cm, vikt 16,2 g.