Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, barocka sötvattenspärlor, höjd 43 mm, vikt 19,5 g, krokar.
ARMBAND, silver, 10 berlocker, längd 19 cm, vikt 29,1 g, några berlocker har bucklor.
ALLIANSRING, 18K guld, 4 äldre briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 1,8 g, enstaka diamant med nagg, slitna klor.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr/VS-P, Atelier Ajour, stl 19,5 mm, vikt 4,9 g, nedslitna klor.
Ädelstenar Safirer
SAFIR, äggformad slipning, 2,69 ct, 9,0x7,2x 4,5 mm, nagg och slitna fasettkanter.
HÄNGE, 18K guld, safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCa/VS, höjd 17 mm, vikt 1,2 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K guld, briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, enstaka diamanter med nagg på kuletten.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17 mm, vikt 5,5 g.
RING, platina, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca W/SI, Iduna, stl 16 mm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, mått 6,0 x 6,0 mm, vikt 2,0 g, någon diamant har mindre nagg på kulett.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,49 ctv, ca TW/VS, stl 20,75 mm, vikt 5,2 g.
Ädelstenar Rubiner
RUBIN, oval blandslipning, 0,64 ct, Gem Identification Service Inc. certifikat 153720, år 1992, förseglad.
Ädelstenar Safirer
GUL SAFIR, oval blandslipning, 1,16 ct, IGI certifikat 1L136366, år 1991, föreseglad.
Ädelstenar Safirer
GUL SAFIR, oval blandslipning, 1,09 ct, IGI certifikat 1L136453, år 1992, förseglad.
Ädelstenar Safirer
MÖRKBLÅ SAFIR, oval blandslipning, 2,39 ct, Gem Information Laboratories certifikat 265704, år 1990, förseglad.