Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023
ÖRHÄNGEN, 18K guld, jade, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, vikt 6,1 g, clips.
COLLIER, 2-rader, ametist, citrin, prehnit, peridot, odlade sötvattenspärlor, några färgade, guldfärgat lås, silverfärgade detaljer, längd 46 cm.
Ädelstenar Övrigt
2 STJÄRNRUBINER, 2 STJÄRNSAFIRER, 2 MÅNSTENAR, totalt 13,67 ctv, några har skador och nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCa/P, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, längd 45 cm.
COLLIER, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W-TCa/VS, motivets mått ca 9,0 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,8 g.
ARMBAND, 18K roséguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, kors, längd 16/18 cm, vikt 2,0 g.
COLLIER, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-TCr/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stift, mått 3,5 x 3,5 mm, vikt 1,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W/VVS-VS, kors 12 x 9,0 mm, kedja 42/45 cm, vikt 2,5 g.
COLLIER, onyx, ametist, färgade odlade sötvattenspärlor, silverfärgat lås, längd 47 cm.