Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023
BROSCH, sterlingsilver, älvor i genombruten stil, signerad Volmer Bahner, Danmark, ca 4×4 cm, vikt 21,4 g.
COLLIER, fasetterad ametist, lapis lazuli, guldfärgat lås och detaljer, längd 48 cm.
COLLIER, ametistkulor, stjärnformade odlade sötvattenspärlor, lås och detaljer i sterlingsilver, längd 52 cm.
COLLIER, ametist, rosa månsten, odlade sötvattenspärlor, silverfärgat lås, längd 50 cm.
COLLIER, 2-rader, färgade odlade sötvattenspärlor, bergkristall, peridot, silverfärgat lås, längd 44 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, barocka odlade sötvattenspärlor ca 25 x 20 mm, krokar, vikt 15,0 g.
ENGELBERT, brosch/hänge, 18K guld, bergkristall, Stigbert, Stockholm 1949, mått 35x30 mm, vikt 6,1 g.
ØYSTEIN BALLE, brosch, förgyllt sterlingsilver, blå emalj, Stavanger, Norge, mått 53x34 mm, vikt 9,0 g.
ARMBAND, 18K guld, granater, topaser, peridoter, citriner, ametister, längd 19 cm, vikt 5,7 g, flera stenar med slitna fasettkanter.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0.91 ctv ca TW-TCr(G-I)/SI-P, vikt 3.1 gram.
HÄNGE MED KEDJA, 14K guld, odlad pärla, Finland, Tammen Koru, höjd 30 mm, kedja 37,5 cm, vikt 8,2 g, kedja i 18K guld.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, vita, rosa och aprikosa, lås i 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 43 cm.
COLLIER, 18K guld, 9 prinsesslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, kedja 43/49 cm, vikt 2,5 g, en diamant skadad.