Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 april 2023
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K guld, pärlor ca 8-5 mm, längd 42 cm, vikt 17,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K vitguld, smaragder, längd 80 cm, knutet, vikt 35,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver med marksiter, längd 51 cm, knutet, vikt 11,0 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Bavna, onyx och månsten ca 6,08 ctv, rosenslipade bruna, gula och gråa diamanter ca 0,76 ctv, stift, längd 55 mm, vikt 12,7 g, stenar av lägre kvalitet med ytdefekter.
RING, sterlingsilver, Bavna, rubin ca 7,78 ctv, åttkantslipade bruna och gråa diamanter ca 1,36 ctv, storlek 16,75 mm, vikt 5,2 g, stenar av lägre kvalitet med ytdefekter.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Bavna, rosenslipade diamanter ca 1,30 ctv, akvamariner, stift, längd 51 mm, vikt 11,7 g, diamanter av lägre kvalitet med ytskador.
RING, sterlingsilver, Bavna, månstenar ca 10,42 ctv, rosenslipade bruna och gråa diamanter ca 0,25 ctv, storlek 17,25+ mm, vikt 8,0 g, stenar av lägre kvalitet med ytdefekter.
SMYCKESET, collier, armband, odlade sötvattenspärlor, slipat glas, sterlingsilver, längd 41,5 cm samt elastiskt armband.
ENSTENSCOLLIER, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca W/SI, längd 42/45 cm, vikt 1,9 g, mindre nagg på kulett.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca W/VS, skada i paviljog invid rondist, natural, höjd 1,2 cm, vikt 0,6 g.
COLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, rosa, röd och vinröd, ametist, granat, längd 68 cm.
COLLIER, guldfärgat sterlingsilver med fasetterade gröna stenar, längd 44 cm, några stenar med skador.
PÄRLÖRHÄNGEN, 4 st, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor ca 8,2 mm, stift, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, fasetterad hematit, agatkulor, krokar, längd 5 cm, vikt 7,0 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7,2 mm, lås och kulor i sterlingsilver, längd 45 cm.