Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2023
COLLIER, 18K vitguld, 9 äldre briljanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 41 cm, vikt 5,9 g, enstaka diamanter med nagg.
TRESTENSRING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,65 ctv, TW-TCR/VS-SI, stl 18 mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,74 ct, ca TW(G)/SI1-SI2, Göteborg 1968, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g.
ENGELBERT, carmoséring, 18K guld, ovalslipad rubin ca 1,77 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, Stockholm 1983, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 rubiner ca 2,00 ctv, 32 briljanter ca 0,32 ctv, stift/clips, vikt 7,1 g.
RING, 18K guld, 9 gammalslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 20,25 mm, vikt 11,8 g, mittstenen är ca 0,56 ct, ca Cr(J)/VS, nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, opal 2,44 ct, 21 briljantslipade dimanter 0,71 ct ca TW/VS, Diamant & JUvel, Örebro 1989, stl 20 mm, vikt 11,1 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 9,25 mm, 29 åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCa/P, stl 20,25 mm, vikt 12,2 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
DIAMANT, briljantslipad 0,60 ct, ca TW(F)/VS1, IGI cert 891725, diamanten har nagg på kuletten.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,45 ct, ca TW/P1, 4 briljantslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 8,2 g, sliten fattning på de mindre diamanterna.
RING, 18K guld, rekatangulärt slipad citrin ca 15,80 ct, ca 18,15x14,33x8,45 mm, Jovenia, stl 19,5 mm, vikt 15,6 g.
HJÄRTA, ca 16K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/VS-SI, bredd 16 mm, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/SI, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 19,75 mm, vikt 3,4 g.
RING, platina, ovalslipad diamant ca 2,39 ct, ca TCr(I)/P1, 30 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 16 mm, vikt 5,4 g, mittstenen med liten skada, naturaler och inneslutningar som når ytan,
HELALLIANSRING, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 2 g.
SCHALINS, ring, WISH, 18K vitguld, briljanter 1,26 ctv, (0,75 ct + 2 x 0,25 ct) ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,7 g.
SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld med 15 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv TW-W/VVS, storlek 16,75 mm, vikt 2,7 g
COLLIER, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCa/VS, motivets mått ca 9,0 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,7 g, en diamant med inverterad natural vid rondisten.