Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2023
CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, rubinen med nagg och slitna fasettkanter, några diamanter med skador och nagg, slitna klor.
LORDRING, guld, cabochonslipad safir, 2 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 18,75 mm, vikt 6,3 g, safiren med slitage.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, ca LBR/1, 2 gammalslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g, en diamant med inverterad natural .
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, mabépärlor, höjd 17 mm, vikt 13,3 g, clips.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,52 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Stigbert, Stockholm 1978, stl 18,25 mm, vikt 4,0 g.
LORDRING, 14K vitguld, 3 briljantslipade diamanter 0,51 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Österrike, stl 18,25 mm, vikt 9,9 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI, Iduna, stl 17 mm, vikt 5,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,42 ct, ca TW(F)/VS, Svedboms 1976, stl 18,75 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 8 mm, 10 briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 4,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, Gunnar Fahlström, Stockholm 1973, stl 19 mm, vikt 3,8 g, enstaka diamant med nagg p kuletten.
RING, 18K guld, smaragder, diamanter ca 0,20 ctv, stl 16,5 mm, vikt 11,8 g, enstaka diamanter med skador.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/VS1, 10 briljantslipade diamanter 0,30 ctv,ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,92 ct, ca Cr(J)/SI2, stl 17,75 mm, vikt 3 g, diamanten med nagg på rondisten.
RING, vitguld,7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 19,5 mm, vikt 3 g.
BROSCH, platina, 3 äldre briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, åttkant - och rosenslipade diamanter, mått 33x19 mm, vikt 6 g.