Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2023
RING, platina, smaragdslipad diamant 0,31 ct, River(E)/P1, GIA Diamond Dossier 2141596139, 44 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, storlek 16 mm, vikt 4,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,56 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 4,2 g, en diamant med nagg på kuletten.
BROSCH, 18K guld, orientaliska pärlor, antik, nål ej i guld, längd 50 mm, vikt 7,3 g.
ARMBAND, 18K guld, pärlor, 60x48 mm, vikt 14,2 g, säkerhetskedja, bucklor, skada, etui.
RING, platina, briljantslipad diamant 0,60 ct, W(H)/SI1, GIA Diamond Dossier 2404412245, 12 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, storlek 16,75 mm, vikt 3,9 g.
ARMRING, 18K vitguld, 148 briljanter ca 3,50 ctv, ca TW(G)/VS, öppningsbar, inre omkrets 17 cm, vikt 50,0 g.
RING, 18K vitguld, 74 briljanter ca 0,74 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, 14 akvamariner ca 3,00 ctv, stl 17,25+ mm, vikt 9,2 g..
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, doeserade, ca 4,75-6,5 mm, lås i 18K vitguld, turkos, odlade pärlor, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, Lars-Ola Sellen, Stockholm 1973, längd 55 cm, vikt 28,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, snidade ametister 12,18 ctv, tanzaniter 0,65 ct, briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 33 mm, vikt 5,2 g, stift, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, snidade topaser 11,92 ctv, ovalslipade apatiter 0,48 ctv, briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 32 mm, vikt 5,4 g, stift, originaletui.
SCHALINS, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 4,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr-TCa(J-K)/VS2, 8 äldre briljant- och briljantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca River-W/VS-P, Wissings Guld, Linköping 2013, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g, gravyr, mittstenen har liten kulettfasett och nagg vid rondisten, några sidostenar har nagg och skador.
RING, platina, briljantslipad diamant 0,50 ct, TW(F)/VS2, laserinskription GIA 5196064502, 18 prinsesslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 16,75 mm, vikt 3,7 g, en prinsess är skadad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,72 ct ca TW(G)/VS1, Örns juvelateljé, 1979, stl 19 mm, vikt 3,8 g.
DIAMANT, kuddslipad, 0,55 ct, TCa(K)/VVS1, GIA Diamond Dossier 7431806522, stark fluorescens.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, oval blandslipning, 8,25 ct, IGI certifikat 547273039.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv ca W/SI, stl 17 mm, vikt 5,0 g.