Avslutad | Klassiska – Lördag 22 april 2023
BROSCH, 14K guld/silver, 2 gammalslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS, antik- och gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, antik, mått 34x13 mm, vikt 5,4 g, en diamant saknas, flera diamanter har skador och nagg.
HÄNGE/BROSCH, 18K guld, smaragder ca 2,00-2,50 ctv, 7 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Mats Hellström, Stockholm 1994, ca 3x2,5 cm, vikt 7,7 g, smaragder har nagg och sprickor.
RING, 18K guld/silver, cabochonslipad granat, rosenslipade diamanter, stl 15,5 mm, vikt 8,1 g, granaten med slitage och inneslutningar som når ytan, mittstenen sitter något löst i sin fattning.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,52 ct, ca TW(G)/SI1, Ceson, Göteborg, 1978, stl 16,75 mm +, vikt 3,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,23 ct, ca TW(G)/S11, Stockholm 1965, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g.
BROSCH, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, Stockholm 1899, antik, längd 39 mm, vikt 4,4 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/SI, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.
HÄNGE/BROSCH MED KEDJA, platina/18K guld, orientaliska pärlor, rosenslipade diamanter, hängets höjd 25 mm, längd 42 cm, vikt 9,8 g, broschnålen går att skruva lös.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad safir ca 6,0 ct, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 18,25 mm, vikt 6,5 g, två lödda kulor i ringskenan, en diamant har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade safirer ca 1,30 ctv, 42 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS, höjd 32 mm, vikt 7,1 g, skruvmekanism.
COLLIER, platina,18K guld/vitguld, gammal - , baguette - , åttkant - , rosen - och briljantslipade diamanter ca 5,50 ctv, säkerhetskedja, Kaplans Guldsmedsverkstad, längd 48 cm, vikt 72 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,56 ct, ca TW/SI1-SI2, stl 19,25 mm, vikt 13,4 g.
COLLIER, platina/silver, odlad pärla ca 7 mm, gammalslipade diamanter ca 0,95 ctv, 1900-talets första hälft, höjd 37 mm, längd 50 cm, vikt 4,5 g, enstaka diamanter har skador och nagg.
GUNNAR FAHLSTRÖM, brosch, 18K guld, odlad pärla 4,7 mm, Stockholm 1950, mått 45x27 mm, vikt 8,6 g.
PÄRLAVKORTARE, 14K vitguld, 3 ovala opaltripletter, 10 briljanter ca 0,70 ctv, ca TCr/SI, vikt 5,6 g.
RING, 14K vitguld, 12 briljanter ca 0,33 ctv, ca Cr(J)/VS-SI1, lövdesign, stl 17+ mm, vikt 8,0 g.